Tymoszenko i Zelenski na czele sondażu wyborczego. Poroszenko na piątym miejscu

Wyniki najnowszego sondażu pokazują, że największą popularnością wśród ukraińskich wyborców cieszą się Julia Tymoszenko i Wołodymyr Zelenski. Ponadto, zdaniem blisko 70 proc. Ukraińców sytuacja w ich kraju zmierza w niedobrym kierunku.

Według sondażu przeprowadzonego przez Agencję Badań Społeczno-Politycznych i Strategii Komunikacyjnych, którego wyniki opublikowała agencja Interfax Ukraina, obecnie na największe poparcie w nadchodzących wyborach na prezydenta Ukrainy ma liderka Batkiwszczyny, była premier Julia Tymoszenko. Chce na nią głosować 15,5 proc. ankietowanych, deklarujących udział w wyborach. Na drugim miejscu znalazł się aktor komediowy i celebryta Wołodymyr Zelenski (11,9 proc.), a na trzecim Jurij Bojko (9,5 proc.), wcześniej lider Bloku Opozycyjnego, a obecnie „Platformy Opozycyjnej – Za Życiem”, partii uznawanej za prorosyjską. Za nimi znalazł się Anatolij Hrycenko z prounijnej partii „Pozycja Obywatelska” (8,8 proc.). Urzędujący prezydent Petro Poroszenko zajął dopiero piąte miejsce (8,2 proc.), a szóste lider Partii Radykalnej, Ołeh Laszko (7,1 proc.). Obecny mer Lwowa Andrij Sadowyj może liczyć na poparcie 4,2 proc. Pozostali kandydaci zdobyli po mniej niż 3,5 proc.

Ukraińskich respondentów zapytano, jak oceniają obecną sytuację polityczną na Ukrainie. Najwięcej odpowiedziało, że jest ona „napiętą, ale pod kontrolą” (61,2 proc.; o 9 pkt proc. więcej, niż w lutym 2018 roku). Odsetek Ukraińców uważających, że sytuacja na Ukrainie jest katastrofalna, poza kontrolą i grożącą wybuchem był podobny, jak rok temu – tego zdania jest blisko co trzeci mieszkaniec Ukrainy (32,3 proc., 32,9 proc. w lutym 2018 r.). Spadł jednak odsetek tych, którzy uważają, że na Ukrainie jest normalnie i spokojnie (6,5 proc., spadek 7,5 pkt. proc.).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Od poprzedniego badania w lutym 2018 roku zwiększył się też odsetek respondentów, których zdaniem sytuacja w kraju zmierza w niewłaściwym kierunku (69,4 proc. wobec 63,5 proc.). Odsetek Ukraińców, których zdaniem zmierza ona we właściwym kierunku, pozostał bez zmian (12,5 proc.).

Na Ukrainie, według tego sondażu, rośnie odsetek zwolenników przystąpienia do NATO – „za” jest dziś połowa badanych, a co trzeci (34 proc.) jest przeciw (wcześniej 45 proc. „za” i 37 proc. „przeciw”).

Ponad 40 proc. (dokładniej 44,5 proc.) Ukraińców uważa, że jeśli marcowe wybory prezydenckie zostaną sfałszowane, to ludzie wyjdą na ulice protestować. 29,7 proc. jest zdania, że protestów nie będzie. Co czwarty badany nie potrafił jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Sondaż przeprowadzono w dniach 5-12 stycznia br. na próbie 2011 osób z całej Ukrainy, z wyjątkiem Krymu i wschodniej części Donbasu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

31 grudnia na Ukrainie oficjalnie ruszyła kampania prezydencka. Wybory mają odbyć się 31 marca. Wyniki mają być znane do 10 kwietnia.

Według sondaży z grudnia i listopada 2018 roku, Zelenśkij zajmował zwykle drugie miejsce (8 proc.) za Julią Tymoszenko (14 proc.), wyprzedzając urzędującego prezydenta Petra Poroszenkę. Dalsze miejsca zajęli: były minister obrony i lider centroprawicowej, prounijnej partii Pozycja Obywatelska Anatolij Hrycenko (7 proc.), były wicepremier Jurij Bojko (6 proc.). Wokalista popularnego zespołu „Okean Elzy” Światosław Wakarczuk i lider Partii Radykalnej Ołeh Laszko mogli liczyć na zbliżone poparcie rzędu 4 proc. Według części źródeł, Zelenski notuje względnie największe poparcie na południu Ukrainy. Pod koniec grudnia Poroszenko zajmował drugie miejsce, za Tymoszenko a przed Zelenskim.

W połowie listopada informowaliśmy, że według badań sondażowych trzech ośrodków badawczych, Grupy „Rating”, Centrum Razumkowa i KMIS Julia Tymoszenko ma już dwukrotną przewagę nad urzędującym prezydentem Petrem Poroszenką. Zdaniem ukraińskich socjologów, w przypadku II tury w wyborach prezydenckich może pokonać każdego kontrkandydata, podczas gry Poroszenko przegrywa z każdym. Takie prognozy odnośnie obecnego prezydenta potwierdzają też ostatnie badania Centrum Razumkowa, w których Poroszenko miałby jakieś szanse tylko w razie konfrontacji z Jurijem Bojko. Co ciekawe, sondaż ten wskazuje, że w razie II tury Tymoszenko-Zelenski, ten drugi ma nad byłą premier minimalną przewagę. Sondaże z ostatniego weekendu były bardziej przychylne dla Poroszenki, dając mu drugie miejsce za Tymoszenko i przed Zelenskim.

Czytaj także: Julia Tymoszenko prowadzi w wyścigu do fotela prezydenta Ukrainy

interfax.com.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz