W sobotę o godzinie 15:00 na rondzie Romana Dmowskiego w Warszawie zebrali się uczestnicy proaborcyjnej manifestacji. Podmienili tabliczkę z nazwą ronda na “rondo praw kobiet”.

W sobotę w Warszawie ma miejsce nielegalne zgromadzenie przedstawicieli środowisk proaborcyjnych. Zgromadzenie odbywa się pod hasłem: „W imię matki, córki, siostry”.  O godzinie 15:00 uczestnicy zebrali się na rondzie Romana Dmowskiego. Podmienili tabliczkę z nazwą ronda na “rondo praw kobiet”.

Organizatorzy manifestacji deklarowali, że odbywa się ona 28 listopada, ponieważ jest to symboliczna data – 102. rocznica uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych.

“Chciałybyśmy świętować dzień, w którym kobiety 102 lat temu uzyskały prawo wyborcze. Niestety w ostatnich tygodniach polski rząd zrobił sobie z nas wrogów i traktuje jak swojego przeciwnika politycznego, zamiast jako suwerena, obywatelki i obywateli. Do tego nasyła na nas swoje służby – policyjne, tajniackie, propagandowych mediów, cały aparat państwa, łącznie z kuratoriami jest wykorzystywany do uciszania nas. Nie po to wywalczyłyśmy sobie ponad wiek temu prawa obywatelskie, by teraz pozwalać rządzącym odbierać sobie prawa człowieka” – czytamy na profilu organizatorów manifestacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zgromadzeni domagali się zmiany nazwy ronda, które nosi nazwisko jednego z ojców niepodległości – Romana Dmowskiego. Dmowski był w czasie I wojny światowej przywódcą orientacji na państwa Ententy i, obok Ignacego Jana Paderewskiego, jednym z sygnatariuszy Traktatu Wersalskiego. Historycy oceniają jego udział w konferencji pokojowej jako kluczowy dla ustalenia granicy zachodniej II RP. Roman Dmowski był głównym ideologiem Stronnictwa Narodowego.

W sobotę uczestnicy proaborcyjnej manifestacji podmienili tabliczkę z nazwą ronda na “rondo praw kobiet”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że pod koniec października Trybunał Konstytucyjny obradujący w pełnym składzie uznał za niezgodne z konstytucją przepisy dopuszczające tzw. aborcję eugeniczną.

Zgodnie z wyrokiem, od którego zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres, niezgodny z konstytucją jest artykuł ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, który dopuszczał aborcję w wypadku podejrzenia ciężkiego uszkodzenia lub nieuleczalnej choroby nienarodzonego dziecka.

Wyrok Trybunału wywołał protesty środowisk proaborcyjnych, w czasie których w ostatnich tygodniach doszło do wielu aktów profanacji i dewastacji w świątyniach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Kolejne dewastacje w kościołach: okradziono skarbony, opróżniono koperty z wypominkami za zmarłych, pomazano mury

Zobacz także: „Wypier…ać”, „Jeb… PiS”, „Precz z Kościołem” – kolejne protesty przeciwko decyzji TK ws. aborcji eugenicznej [+VIDEO/+FOTO]

pap / polskatimes.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply