Tusk: zarzucano mi bycie proukraińskim maniakiem – ja jestem z tego dumny

Podczas swojej wizyty na Ukrainie szef Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślał, że zawsze starał się prowadzić proukraińską politykę i zapewnił, że będzie to robił dalej. Przyznał, że w Brukseli z tego powodu zarzucano mu bycie „proukraińskim maniakiem”, co dla niego jest powodem do dumy.

W poniedziałek, podczas wizyty kończącego kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska na Ukrainie, były polski premier spotkał się m.in. z premierem Ukrainy, Wołodymyrem Hrojsmanem. Podczas wspólnej konferencji prasowej zapewniał Ukraińców, że zawsze starał się prowadzić politykę proukraińską i na rzecz integracji Ukrainy z Unią Europejską.

– Robiłem wszystko co w mojej mocy, by posuwać naprzód integrację Ukrainy z resztą Europy. Czasem to było trudne, a ja nie byłem tam silny, jak chciałbym być. Wybaczcie mi, przyjaciele – powiedział Tusk, cytowany przez stację 112 Ukraina.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szef RE zaznaczył przy tym, że jest zarazem wiele powodów do satysfakcji i Ukraińcy nie powinni się wstydzić.

– W Brukseli wyglądałem na proukraińskiego maniaka i byłem o to otwarcie oskarżany. Szczerze mówiąc, to jestem dumny z tego przezwiska – powiedział Tusk. – Zawsze możecie na mnie liczyć – dodał. Szef RE zapewnił też Ukraińców, że niezależnie od stanowiska i pozycji, które będzie zajmował, będzie zawsze wspierał Ukrainę.

Nieco inaczej słowa Tuska cytuje oficjalny serwis RE: „W Brukseli niektórzy patrzyli na mnie jak na proukraińskiego maniaka. Nie raz mówili mi to prosto w oczy. Szczerze mówiąc, jestem bardzo dumny z tego epitetu. Zawsze będziecie mogli na mnie liczyć”.

Przeczytaj: Tusk we Lwowie: kocham Polskę i Ukrainę, to jak kochać swoją matkę i zakochać się w dziewczynie

Podczas konferencji prasowej Tusk powiedział również, że dla niego wszyscy Ukraińcy są bohaterami.

– Widziałem was takimi podczas rewolucji godności na Majdanie i później, gdy broniliście suwerenności i integralności waszego kraju i zbudowaliście nowoczesne państwo, wdrożyliście standardy demokratyczne. Pomimo biedy, która wciąż istnieje w pewnych niszach, pomimo cierpienia, które przyniosła wojna, pomimo trudnych reform – przetrwaliście. Unia Europejska powinna być dumna i wdzięczna za to, że ma takiego partnera – mówił Donald Tusk.

Jak informowaliśmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wizytowali w niedzielę tzw. linię rozgraniczenia pomiędzy ukraińską armią a siłami separatystów samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej. Politycy pojechali do miejscowości Stanica Ługańska i przeszli pieszo pół kilometra w głąb „ziemi niczyjej”. Spotkali się także z ukraińskimi żołnierzami i obserwatorami OBWE.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Odwiedziłem dziś z prezydentem Zełenskim wschodnią Ukrainę i most w Stanicy Ługańskiej. Tragedia tutaj trwa, z katastrofalnymi konsekwencjami humanitarnymi dla miejscowej ludności, która wpadła w pułapkę wojny Rosji. Dobre spotkania z dzielnymi ukraińskimi żołnierzami, obserwatorami OBWE i organizacjami humanitarnymi”. – napisał Tusk w niedzielę na swoim oficjalnym koncie na Facebooku.

CZYTAJ TAKŻE: Tusk do premiera Węgier: Jeśli atakujesz Ukrainę, nie jesteś chrześcijańskim demokratą

Donald Tusk jako szef RE wielokrotnie zabierał głos ws. Ukrainy, prezentując zdecydowanie proukraińskie stanowisko. M.in. w grudniu 2017 roku w wywiadzie dla TVN24 zaznaczył m.in., że w kwestii bezpieczeństwa, jego zdaniem, Polska nie może konfliktować się z Ukrainą, gdyż podważa to bezpieczeństwo naszego kraju. Jego wypowiedź podchwyciły ukraińskie media.

Rok temu, dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Wołyniu w celu uczczenia ofiar ludobójstwa popełnionego przez UPA, Donald Tusk wezwał do „pełnej solidarności” z Ukrainą.

Przeczytaj: Tusk wzywa do ugody z Ukrainą w sprawie historii

Wcześniej, w listopadzie 2017 roku Tusk na Twitterze skrytykował rząd PiS m.in. za ówczesne zaostrzenie polityki względem Kijowa.

Dwa miesiące temu ustępujący prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zadecydował o odznaczeniu Donalda Tuska Orderem Jarosława Mądrego, najwyższym ukraińskim odznaczeniem państwowym.

Czytaj także: Tusk zamieścił autopromocyjne nagranie… z banderowskimi flagami [+VIDEO]

112.ua / consilium.europa.eu / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Polak1 :

    Czytaliście te bzdety z ukraińskiej wikipedii?!
    „ofensywa czortkowska – nazwa historyczna ofensywnych operacji wojskowych Ukraińska Armia Galicyjska (UHA), przeprowadzone w okresie od 7 do 28 czerwca 1919 roku. Była to jedna z najważniejszych operacji ofensywnych przeprowadzonych przez armię galicyjską podczas wojny polsko-ukraińskiej w Galicji w latach 1918-1919 . Około 25 000 ukraińskich żołnierzy i oficerów zostało zmuszonych do wycofania się na całej linii 40 000-osobowej polskiej armii [1] dobrze uzbrojonej i wzmocnionej przez Francuzów. I tylko czynniki zewnętrzne i brak logistyki uratowały wroga przed klęską militarną.”

    Ręce opadają!!!