Partia „Sługa narodu” tworzona przez otoczenie Wołodymyra Zełenskiego straciła nieco poparcia, ale wciąż pozostaje w sondażu zdecydowanie najsilniejszą partią.

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN podała w poniedziałek wyniki badania „Monitoring społeczny” prowadzonego przez Ukraiński Instytut Badań Społecznych im. A. Jaremienki. Badacze zapytali Ukraińców na jaką partię zagłosowaliby w wyborach parlamentarnych. Zdecydowanie najwięcej wskazań zebrała partia założona przez obecnego prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego – „Sługa narodu”. Chce na nią głosować prawie połowa respondentów – 41,6%. Oznacza to, że sondażowe poparcie dla partii prezydenckiej nieco spadło w porównaniu do sondażowych wyników z początku czerwca.

Na drugim miejscu w sondażu znalazła się prorosyjska partia Platforma Opozycyjna – Za Życiem, stworzona m.in. przez powiązanego z elitami rosyjskimi Wiktora Medwedczuka. W sondażu poparło ją 13,7% Ukraińców. Dopiero na odległym trzecim miejscu znalazła się partia tworzona przez środowisko byłego prezydenta Petra Poroszenki Europejska Solidarność, którą wskazało 8,5% badanych. Niewiele mniej – 7,7%, wybrało partię byłej premier Julii Tymoszenko, Batkiwszczynę. 7,5% poparło partię „Głos”.

Pozostałe partie uzyskały poparcie poniżej progu wyborczego dla list krajowych. Partia „Stanowisko obywatelskie” otrzymała poparcie 3,4% respondentów. Blok Opozycyjny, obecnie główna prorosyjska siła w Radzie Najwyższej, może liczyć tylko na 2,9% poparcia. Partia Szarija – znanego wideoblogera, może liczyć na 2,6% poparcia. Partia „Siła i honor” otrzymała w sondażu 2,5% wskazań, obecna parlamentarna Partia Radykalna – 2,2%, a neobanderowska Swoboda 2%. Pozostałe partie uzyskały poparcie mniej niż 2% pytanych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wśród wszystkich pytanych Ukraińców 50,3% zadeklarowało, że z pewnością weźmie udział w wyborach, 30,8% uznało, że prawdopodobnie weźmie w nich udział, 8,2% z pewnością nie zagłosuje, 3,8% raczej nie, a 3,5% nie potrafiło odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Sondaż przeprowadzono w dniach 28 czerwca-4 lipca metodą bezpośrednich wywiadów na próbie 2 tys. respondentów. Błąd statystyczny wynosi w tym sondażu do 2,2%.

unian.net/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz