Ukraina: partia Zełenskiego z blisko 50-procentowym poparciem [SONDAŻ]

Najnowszy sondaż na Ukrainie pokazuje bezwzględną dominację partii Sługa Narodu, związanej z nowym prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, nad pozostałymi ugrupowaniami. Poza nią, w ukraińskim parlamencie znalazłyby się obecnie jeszcze cztery partie.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego na Ukrainie przez grupę socjologiczną Rating, tylko pięć partii politycznych ma obecnie szanse na przekroczenie progu wyborczego. Niekwestionowanym liderem pozostaje partia „Sługa Narodu”, powiązana z nowym prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i wspierająca go, która ma poparcie blisko połowy respondentów (48,2 proc.) deklarujących udział w wyborach i zdecydowanych, na kogo zamierzają oddać głos.

Przeczytaj: Zełenski po spotkaniu z Dudą: nie pozwolę, by tematyka trudnych okresów historii zdominowała relacje polsko-ukraińskie

Czytaj również: Wjatrowycz pochwalił Zełenskiego za stanowisko wyrażone wobec Dudy

Drugie miejsce zajmuje Platforma Opozycyjna-Za Życiem, opozycyjna względem obozu pomajdanowego i uznawana na Ukrainie za prorosyjską, choć ze zdecydowanie mniejszym poparcie zadeklarowanych wyborców (10,7 proc.). Partia byłego prezydenta Petra Poroszenki Solidarność Europejska (wcześniej Blok Petra Poroszenki-Solidarność) może liczyć na głosy 7,8 proc. Ukraińców, a Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko – na 6,8 proc. Nad progiem wyborczym z wynikiem 5,6 proc. jest jeszcze nowa partia znanego ukraińskiego piosenkarza Światosława Wakarczuka, „Hołos” (ukr. „Głos”), znanego głównie jako wokalista popularnego zespołu Okean Elzy, a także byłego deputowanego. Partia Wakarczuka uznawana jest za proeuropejską, centrową, o charakterze socjaldemokratyczno – liberalnym.

Poniżej progu 5 proc. znalazły się m.in.: partia byłego szefa SBU i kandydata na prezydenta Ihora Smeszko Siła i Honor (4,3 proc.), Pozycja Obywatelska Anatolija Hrycenki (3 proc.) oraz Partia Radykalna Ołeha Laszki (2,4 proc.). Przypuszczalnie dwie ostatnie partie najbardziej ucierpiały w związku z powstaniem partii „Sługa Narodu”, a także aktywnym wejściem Wakarczuka do polityki. Wcześniej spekulowano, że może wziąć udział w wyborach prezydenckich.

W sondażu przeprowadzono także badanie, które ugrupowania mają najwięcej przeciwników (tzw. anty-rating). Zdecydowany, liderem jest tu partia Poroszenki, Solidarność Europejska, na którą w żadnym razie nie zagłosuje 52 proc. ankietowanych.

47 proc. respondentów podczas wyboru swoich kandydatów w wyborach kieruje się tym, czy dana opcja polityczna jest w stanie „przynieść zmianę”. Kolejne 30 proc. opiera swój wybór na tym, czy dana siła polityczna potrafi „przywrócić porządek”. Dla co piątego ukraińskiego wyborcy liczą się nowe twarze w polityce lub to, czy dana partia zamierza zwalczyć korupcję. 14-15 proc. deklaruje, że główną motywacją jest to, czy ich ugrupowanie opowiada się za sprawiedliwością społeczną i czy ma silnego lidera.

Badanie przeprowadzono na przełomie maja i czerwca br. poprzez sformalizowane wywiady bezpośrednie z udziałem 2 tys. respondentów w wieku 18 lat i starszych. Szacowany błąd pomiarowy to 2,2 proc.

Przypomnijmy, że w poniedziałek opublikowano sondaż Centrum „Socjalny Monitoring” i Ukraińskiego Instytutu Badań Społecznych im. Jaremenki, w którym partię Sługa Narodu wskazało 30,8 proc. badanych. Pozostałe ugrupowania uzyskały wyniki jednocyfrowe. Platforma Opozycyjna – Za Życiem dostała w sondażu 8,2 proc., Solidarność Europejska (dawny Blok Petra Poroszenki) – 7,9 proc. a partia Julii Tymoszenko Batkiwszczyna – 7 proc. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby 5-procentowego progu wyborczego. Najbliżej niego znalazły się Siła i Honor Ihora Śmieszki (4,8 proc.) oraz centroprawicowa, proeuropejska Pozycja Obywatelska Anatolija Hrycenki. Partia Głos Wakarczuka uzyskała w tym badaniu 2,5-procentowe poparcie.

Portal Ukraińska Prawda przypomniał, że w innym sondażu przeprowadzonym w drugiej połowie maja Sługa Narodu mogła liczyć na poparcie aż 43,8 proc. respondentów, którzy mieli określone preferencje wyborcze. Platforma Opozycyjna – Za Życiem otrzymała w sondażu 10,5 proc., dawny Blok Petra Poroszenki – 8,8 proc., Batkiwszczyna – 7,3 proc., Siła i Honor – 5,1 proc.

Partia Sługa Narodu już w lutym tego roku znalazła się na czele w sondażach przeprowadzanych na Ukrainie.

Przypomnijmy, że w piątek 24. maja na Ukrainie oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza przed przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi, w związku z decyzją nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o skróceniu kadencji Werchownej Rady. Wybory odbędą się 21 lipca.

Unian / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply