Ukraina: ruszyła kampania wyborcza do parlamentu. Są już pierwsze próby przekupstwa

Choć kampania wyborcza przed przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi na Ukrainie trwa dopiero od piątku, zgłoszono już pierwsze przypadki przekupywania wyborców. Za głosy w wyborach oferowano m.in. darmowy cukier.

W piątek 24 maja na Ukrainie oficjalnie rozpoczęła się kampania wyborcza przed przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi, w związku z decyzją nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o skróceniu kadencji Werchownej Rady. Odbędą się one 21 lipca. Od wczoraj, ukraińska policja zarejestrowała już trzy zgłoszenia o naruszeniu przepisów. Dotyczyły one prób przekupywania wyborców.

W sobotę ukraińska policja podała, że dwie z prób przekupstwa wyborczego odnotowano w Donbasie, w części obwodu ługańskiego pozostającej pod kontrolą władz w Kijowie. Jak poinformowano, na ulicach Siewierodoniecka i Łysyczańska mieszkańcom oferowano darmowy cukier, w imieniu jednego z deputowanych. Trzeci przypadek miał miejsce w obwodzie winnickim.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W dwóch przypadkach wszczęto postępowanie w związku z podejrzeniem przekupstwa wyborczego.

Przeczytaj: Poroszenko: dekret Zełenskiego o rozwiązaniu ukraińskiego parlamentu jest niekonstytucyjny

W piątek ukraińska Centralna Komisja Wyborcza oficjalnie otworzyła konto, na które kandydaci mogą wpłacać depozyty pieniężne. Partia polityczna, które wystawia listę wyborczą z kandydatami do parlamentu w okręgu ogólnokrajowym, musi wpłacić na konto Komisji depozyt w wysokości 4,17 mln hrywien (równowartość 600 tys. zł). W przypadku kandydatów startujących w okręgach jednomandatowych, depozyt wynosi 41,7 tys. hrywien (6 tys. zł).

Część sił politycznych sprzeciwia się decyzji Zełenskiego ws. rozwiązania parlamentu, próbując zablokować faktycznie obowiązującą już decyzję poprzez zaskarżenie dekretu Zełenskiego do Sądu Najwyższego, a także zgłaszając sprawę do Sądu Konstytucyjnego.

Przeczytaj: Prof. Osadczy o sytuacji na Ukrainie: spektakularne starcie dwóch systemów

Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz