Były prezydent Petro Poroszenko twierdzi, że dekret nowego prezydenta Ukrainy  o rozwiązaniu parlamentu jest niekonstytucyjny i krytykuje jego ostatnie działania.

Poroszenko we wpisie opublikowanym w piątek na Facebooku odniósł się do bieżącego sporu politycznego na Ukrainie, związanego z rozwiązaniem Werchowanej Rady przez nowego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego i zarządzeniem przeprowadzenia przedterminowych wyborów. Część sił politycznych sprzeciwia się temu, próbując zablokować faktycznie obowiązującą już decyzję poprzez zaskarżenie dekretu Zełenskiego do Sądu Najwyższego, a także zgłaszając sprawę do Sądu Konstytucyjnego.

Były prezydent zamieścił nagranie ze spotkania, na którym oświadczył, że choć istnieje niepisana zasada polityczna, żeby dać nowej władzy „100 dni bez krytyki” i sam starał się „szczerze” tego przestrzegać, to „wydarzenia ostatnich czterech dni po prostu nie pozostawiają [mu] wyboru”. Mówił to z mocnym rozbawieniem.

„Oczywiście, w pełni rozumiem pragnienie nowego prezydenta, żeby mieć nową Werchowną Radę. Jednak jest konstytucja i demokracja – to procedura i porządek. Inaczej [jest] chaos. Dekret nowego prezydenta o rozwiązaniu W[erchownej] R[ady] jest absolutnie niekonstytucyjny” – twierdzi Poroszenko w swoim wpisie. Na załączonym nagraniu wypomina Zełenskiemu, że gdy on sam został prezydentem, to nie rozwiązał parlamentu, w którym przewagę mieli Partia Regionów i komuniści, tylko poczekał do wyborów.

Na nagraniu, na widowni widoczny jest m.in. Jurij Żurawel, lider zespołu „Ot Vinta”, znany m.in. z gloryfikowania UPA i Stepana Bandery. Jest też współtwórcą klipu wideo do pieśni „Marsz Nowej Armii” w aranżacji Ołeha Skrypki, będącej nową wersją hymnu OUN, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Kresach.

Przeczytaj: Lider zespołu Ot Vinta łączy film „Wołyń” z działaniami rosyjskiej agentury

Obecna zmiana klanów rządzących na Ukrainie zapowiada się bardzo boleśnie. Można zakładać, że przychodzący układ polityczny będzie żądał odwetu za to, co wycierpiał od układu ustępującego. Mamy więc do czynienia ze spektakularnym starciem dwóch systemów, stawka jest bardzo wysoka – mówił portalowi Kresy.pl prof. Włodzimierz Osadczy.

Jak informowaliśmy, Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna Ukrainy poinformowała w środę o rozpoczęciu śledztwa w sprawie działań byłego prezydenta Ukrainy wokół państwowych przedsiębiorstw.

Facebook.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz