Tusk i Zełenski wizytowali linię frontu w Donbasie [+FOTO]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wizytowali w niedzielę tzw. linię rozgraniczenia pomiędzy ukraińską armią a siłami separatystów samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej. Politycy pojechali do miejscowości Stanica Ługańska i przeszli pieszo pół kilometra w głąb “ziemi niczyjej”.

Jak informowaliśmy tydzień temu, w Stanicy Ługańskiej doszło ostatnio do zrealizowania jednego z postanowień porozumienia w Mińsku z 2016 roku. Zgodnie z nim separatyści i rząd w Kijowie powinny wycofać wojska na odległość co najmniej kilometra od dotychczas zajmowanych pozycji. W poprzednią niedzielę misja OBWE informowała, że w Stanicy Ługańskiej ukraińska armia nie tylko rozpoczęła wycofywanie, lecz również rozpoczęła prace nad demontażem umocnień oraz rozminowywaniem terenu. Pewne działania związane z realizacją porozumienia podjęli również separatyści.

W niedzielę 7. lipca do Stanicy Ługańskiej przyjechali Wołodymyr Zełenski i Donald Tusk. Według agencji Unian politycy zapoznali się z obecną sytuacją w zakresie bezpieczeństwa w tym rejonie i przeszli ponad pół kilometra poza ostatni ukraiński posterunek w stronę linii rozgraniczenia.

Zełenski i Tusk oglądali zrujnowany most służący do przekraczania linii rozgraniczenia przez miejscową ludność. Strona ukraińska chce odbudować most pod warunkiem dotrzymania zawieszenia broni.

“Aby to zrobić, konieczne jest odsunięcie umocnień drugiej strony. Jeśli oni to zrobią, zaczniemy budować most i szybko to zrobimy” – deklarował Zełenski.

Ukraiński prezydent i szef RE spotkali się także z ukraińskimi żołnierzami i obserwatorami OBWE. “Odwiedziłem dziś z prezydentem Zełenskim wschodnią Ukrainę i most w Stanicy Ługańskiej. Tragedia tutaj trwa, z katastrofalnymi konsekwencjami humanitarnymi dla miejscowej ludności, która wpadła w pułapkę wojny Rosji. Dobre spotkania z dzielnymi ukraińskimi żołnierzami, obserwatorami OBWE i organizacjami humanitarnymi”. – napisał Tusk na swoim oficjalnym koncie na Facebooku.

CZYTAJ TAKŻE: Tusk do premiera Węgier: Jeśli atakujesz Ukrainę, nie jesteś chrześcijańskim demokratą

Kresy.pl / Unian

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply