Dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy na Wołyniu w celu uczczenia ofiar ludobójstwa popełnionego przez UPA, Donald Tusk wezwał do „pełnej solidarności” z Ukrainą.

Donald Tusk wystąpił na konferencji prasowej wspólnie prezydentem Ukrainy. Przewodniczący Rady Europejskiej odniósł się do stosunków polsko-ukraińskich, w tym ich historycznego tła. „Apeluję do władz obu krajów o nowe podejście do kwestii naszych relacji i pozytywne myślenie. Na konflikcie między nami zależeć może tylko naszym przeciwnikom, albo politycznym głupcom” – powiedział Tusk.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

W czasie konferencji Tusk wzywał do zacieśnienia związków między Polską a Ukrainą – „Niezawisłość Ukrainy, bezpieczeństwo Polski i całego regionu zależą w ogromnej mierze od relacji między Kijowem i Warszawą. Ostatnie napięcia pokazują, że nie wszyscy odrobili swoje lekcje z historii. Tylko pełna solidarność pomiędzy Ukrainą i Polską może uchronić nas w przyszłości przed powtórką z tragicznej historii”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Deklaracja Tuska pada dzień po obchodach rocznicy nasilenia ludobójstwa UPA w 1943 r. W ramach obchodów prezydent Andrzej Duda odwiedził miejsce na Wołyniu którym znajdowała się polska wieś zniszczona przez UPA oraz cmentarz gdzie spoczywają ofiary tej ukraińskiej organizacji. Polski prezydent wezwał tam władze Ukrainy do wycofania się z zakazu prowadzenia poszukiwań szczątków polskich ofiar wojny i zbrodni w tym kraju, a także ich upamiętniania.

Tego samego dnia prezydent Ukrainy przybył do Sahrynia w Polsce, gdzie uczcił ukraińskie ofiary działań Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Poroszenko zrównał działania Polaków i Ukraińców w czasie wojny i zażądał zmian w polskiej ustawie o IPN penalizujących zaprzeczanie ludobójstwu przeprowadzonemu przez UPA.

interia.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zbigniew2707
    zbigniew2707 :

    „Na konflikcie między nami zależeć może tylko naszym przeciwnikom, albo politycznym głupcom” – powiedział Tusk.I weźcie przykład z niego i Kwaśniewskiego, a nie z takich „bohaterów walki” jak ksiądz Isakowicz-Zalewski czy te przygłupy z Kukus-15, którzy przyczynili się do szkodliwej dla Polski ustawy o IPN.