Turcja kończy budowę gigantycznej elektrowni słonecznej

Nowa turecka elektrownia słoneczna będzie zajmować obszar 10 razy większy niż Monako. Budowa ma skończyć się już latem br.

Już wkrótce w Turcji ma zostać zakończona budowa jednej z największych elektrowni słonecznych na świecie. Będzie też większa niż inne tego typu obiekty w Europie. Elektrownia będzie zajmować obszar około 10 razy większy niż Monako – 20 km kw. i produkować energię dla 2,5 mln ludzi.

Elektrownia ma mieć moc 1374 MW. To ponad dwa razy więcej niż największa farma fotowoltaiczna w Europie, znajdująca się w Hiszpanii.

 

Obiekt powstaje koło miasta Karapinar w tureckiej prowincji Konya, na rozległej równinie. Położenie ma istotne znaczenie. W tym regionie Środkowej Anatolii średnia roczna liczba godzin nasłonecznienia wynosi 2700. Instalacja ma być niewrażliwa nawet na opady śniegu, które zimą bywają tam bardzo obfite. Umożliwi to automatyczny system obracania, który dodatkowo nakierowuje panele w stronę źródła światła.

Prace mają zakończyć w sierpniu tego roku. Budowa ruszyła w 2020 roku. Prowadzi ją jedna z największych tureckich firm wielobranżowych – Kalyon.

„Nasz projekt jest w fazie finalizacji. Kiedy zostanie ukończona, zaspokoi potrzeby elektryczne 2,5 mln ludzi. Wytwarzanie tej energii zapobiega emisji 1,5 mln ton CO2 rocznie” – powiedział hiszpańskiej agencji EFE Burak Dogru, dyrektor operacyjny obiektu.

„Moduły produkowane są w naszej fabryce w Ankarze z surowca krzemowego, a następnie są tutaj montowane” – zaznaczył Dogru. Podkreślił też, że 80 proc. komponentów jest produkowanych w Turcji.

Jak pisaliśmy, w październiku 2022 roku grupa Orlen zakończyła realizację jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju, zlokalizowanej w okolicach Wielbarka, w województwie warmińsko-mazurskim. Farma o łącznej mocy 62 MW osiągnie pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 roku i ma zasilić czystą energią ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych.

Przeczytaj: Chińczycy inwestują w energetykę słoneczną w Uzbekistanie

Czytaj również: Nowy priorytet władz Uzbekistanu: Panele fotowoltaiczne na każdym domu

businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply