Ambasador Rosji w Ankarze podkreślił wzmocnienie współpracy jego państwa z Turcją, przytaczając dane na temat relacji handlowych.

Rosyjski Ambasador w Turcji Aleksiej Jerchow poinformował, że łączna wartość handlu między Rosją a tym państwem wyniosła w 2018 r. 25,4 mld dol. „To przewyższa wskaźnik sprzed kryzysu. W porównaniu z poprzednim rokiem zwiększyliśmy go mniej więcej o jedną czwartą, przy czym to zwiększenie było osiągnięte w dość skomplikowanych warunkach, w których znajduje się międzynarodowy handel. Mam na myśli przede wszystkim sankcje, które niektóre kraje wprowadziły wbrew własnym interesom na swoich partnerów handlowych” – powiedział Jerchow czyniąc aluzję do polityki władz USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak sugerował, działania USA uruchamiają politykę protekcjonizmu w innych państwach, co komplikuje także relacje rosyjsko-tureckie. „Ale my pracujemy nad usunięciem wszystkich barier na tej drodze, jak pokazują cyfry są niezłe efekty” – dodał rosyjski dyplomata.

Jako szczególnie perspektywiczne Jerchow określił odchodzenie od rozliczania handlu między Rosją a Turcją w dolarach. „Obecnie w walutach narodowych realizowane jest 10% dwustronnych operacji handlowych. To idzie nie z góry, ale oddolnie, od samych podmiotów gospodarczych” – twierdził ambasador – „Ta cyfra może być zwiększona, praca w tym kierunku jest prowadzona”.

Stosunki rosyjsko-tureckie poważnie skomplikowały się po wsparciu zbrojnym prezydenta Syrii Baszara al-Asada przez Rosję jesienią 2015 r. Turcja od początku konfliktu wspierała w Syrii antyrządowe ugrupowania zbrojne i dążyła do obalenia al-Asada. W listopadzie tegoż roku turecki F-16 zestrzelił rosyjski samolot bojowy nad granicą syryjsko-turecką. Doprowadziło to do zamrożenia relacji między Moskwą a Ankarą. Jednak już w czerwcu roku następnego prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zdecydował się na demonstracyjne przeproszenie Władimira Putina, które otworzyło drogę do normalizacji wzajemnych stosunków, a potem nawet współpracy w ramach formatu astańskiego, który funkcjonuje od maja 2017 r.

ria.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz