Rosjanie używają na Ukrainie broni przemycanej z Iraku, z pomocą irańskich siatek przemytników – podaje The Guardian we wtorek. Medium powołuje się na dane wywiadowcze oraz informacje przekazywane przez irackie milicje wspierane przez Iran.

Do Rosji mają trafiać w ten sposób ręczne granatniki (RPG), brazylijskie wyrzutnie rakiet oraz irańskie systemy rakietowe Bavar 373, które są zbliżone parametrami do rosyjskich S-300. Irańskie władze miały też zwrócić Rosji przekazane im wcześniej rosyjskie wyrzutnie S-300. The Guardian podkreśla, że oznacza to zmianę rosyjskiej strategii.

Dziś Rosja musi polegać na Iranie, swoim sojuszniku w konflikcie w Syrii, co ma związek z sankcjami nałożonymi przez kraje Zachodu.

Broń przeciwpancerna i ręczne granatniki miały zostać przekazane Rosji m.in. przez irańską milicję Hashd al-Shaabi. 26 marca miał mieć miejsce przerzut broni z Iraku do Iranu. Broń została następnie przetransportowana do Rosji drogą morską.

Hashd al-Shaabi przekazał Rosji także dwie brazylijskie wyrzutnie rakiet Astros II. Zostały one rozebrane i przerzucone do Iranu 1 kwietnia br.

“Nie obchodzi nas, gdzie trafi ciężka broń, ponieważ w tym momencie je nie potrzebujemy. Cokolwiek jest działaniem antyamerykańskim, uszczęśliwia nas” – The Guardian cytuje źródło w milicji Hashd al-Shaabi.

Trzy statki z uzbrojeniem – dwa pod banderą rosyjską i jeden pod banderą irańską – przepłynęły Morze Kaspijskie. Wyruszyły z irańskiego portu Bandar Anzali do rosyjskiego Astrachania.

Zobacz także: Francja złamała zasady przyjęte w UE dostarczając broń Rosji

“Ten typ uzbrojenia może bardzo pomóc Rosji na polu walki na Ukrainie. Haszid Szaabi kontrolują tereny Iraku przy granicy z Iranem, co znacznie ułatwia przekazywanie broni. Inne kraje, np. Chiny, odnoszą się wyjątkowo ostrożnie do militarnego wspierania Moskwy ze względu na zachodnie sankcje. Iranowi bardzo zależy jednak na tym, żeby Rosja nie przegrała wojny z Ukrainą” – powiedział w rozmowie z The Guardian Mohaned Hage Ali, ekspert think tanku Carnegie Middle East Center.

Wyraził opinię, że wynik wojny rosyjsko-ukraińskiej ma kluczowe znaczenie dla Teheranu.

Zobacz także: Media: Rosjanie wykorzystują francuskie uzbrojenie na Ukrainie [+VIDEO/+FOTO]

theguardian.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply