Szef Pentagonu Lloyd Austin poinformował w poniedziałek, że przybył z wizytą do Kijowa. Oświadczył, że USA “będą nadal, teraz i w przyszłości, wspierać Ukrainę”.

Szef Departamentu Obrony USA poinformował o swojej wizycie w Kijowie na platformie X (dawniej Twitter). “Przybyłem do Kijowa, by spotkać się z przywódcami Ukrainy. Jestem dziś tutaj, aby przekazać ważne przesłanie: Stany Zjednoczone będą nadal, teraz i w przyszłości, wspierać Ukrainę w walce o wolność, przeciwko agresji rosyjskiej” – napisał.

Austin nie podał szczegółów dotyczących planowanych rozmów.

Przeczytaj: Biden: Wspierając Ukrainę, chronimy wojska amerykańskie przed wojną z Rosją

Warto zauważyć, że telewizja NBC News przytoczyła wyniki badania opinii Amerykanów przeprowadzonych przez Instytut Gallupa. Zgodnie z nimi 41 proc. Amerykanów uznało, że ich państwo robi “zbyt wiele”, by wspierać Ukrainę na wojnie z Rosją. To znaczący wzrost proporcji tego rodzaju odpowiedzi. W czerwcu bieżącego roku twierdził tak 29 proc. respondentów Gallupa. Zaś w sierpniu 2022 r. uważało tak jedynie 24 proc. pytanych.

Równie radykalna zmiana nastąpiła w proporcji Amerykanów uważających, że USA pomagają Ukraińcom “niewystarczająco”, lecz w przeciwną stroną. Pogląd taki wyraziło miesiąc temu 25 proc. W styczniu bieżącego roku odpowiedź taką dawało jeszcze 30 proc. respondentów, a w sierpniu 2022 r. – 38 proc.

Proporcja Amerykanów uważających, że pomoc dla Ukrainy jest na odpowiednim poziomie zmieniła się od 36 proc. w sierpniu roku 2022, przez 39 proc. w styczniu roku bieżącego, 43 proc. w czerwcu i tylko 33 proc. w najnowszym, październikowym badaniu.

Spadek amerykańskiego poparcia dla pomocy Ukrainie wynika przede wszystkim ze zmiany nastawienia sympatyków Partii Republikańskiej i tak zwanych wyborców niezależnych. Aż 62 proc. republikanów uważa, że Stany Zjednoczone robią za dużo – w porównaniu z 43 proc., które twierdziło to w sierpniu 2022 r. Wśród niezależnych 44 proc uważa, że Stany Zjednoczone robią dla Ukrainy zbyt wiele – co oznacza wzrost z 28% w sierpniu 2022 r. Natomiast wśród zwolenników Partii Demokratycznej zaledwie 14 proc. uważa, że Stany Zjednoczone robią za dużo – w sierpniu 2022 r. odsetek ten wynosił jeszcze mniej 9 proc.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply