Departament Obrony USA podpisał umowę z korporacją Lockheed Martin na produkcję kolejnej partii wyrzutni rakietowego systemu artyleryjskiego HIMARS. Sprzęt trafi m.in. do Rumunii.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował w poniedziałek o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin. Dotyczy ona produkcji kolejnej partii wyrzutni rakietowego systemu artyleryjskiego HIMARS. Trafią one m.in. do Rumunii.

Umowa ma wartość 183 mln dolarów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Producent ma dostarczyć w ramach umowy 28 wyrzutni M142. Mają one trafić do zamawiającego w okresie 2022 – 2023. W momencie podpisania umowy uruchomione zostało pełne finan­so­wa­nie (bez procentowego podziału na użytkowników). Sprzęt będzie dostarczony do jednostek US Marine Corps, a także (poprzez procedurę FMS) do Rumunii. 

Jest to kolejna transza sprzętu w przypadku klienta ekspresowego. W sierpniu 2017 roku Departament Obrony formalnie zamówił pierwszą baterię HIMARS dla Rumunii. Departament pośredniczył wówczas w transakcji na mocy procedury FMS. Rumuńskie wojsko ma otrzymać łącznie 54 wyrzutnie razem z dodatkowym sprzętem (niezbędnym do wyposażenia trzech baterii).

System HIMARS  został do tej pory sprzedany dwóm państwom europejskim – Rumunii oraz Polsce.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Poprzez procedurę FMS Polska zamówiła 20 wyrzutni (dla pierwszej baterii, a także dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu).

Przypomnijmy, że w październiku zeszłego roku informowaliśmy, iż Polska kupuje HIMARS bez transferu technologii. Ministerstwo Obrony Narodowej wysłało wówczas stronie amerykańskiej oficjalny wniosek o zakup wyrzutni rakietowych HIMARS. Oznaczało to, że Polska ostatecznie uległa w sprawie transferu technologii i kupiła wyrzutnie „z półki”, podobnie, jak wcześniej uczyniła to Rumunia.

Zobacz także: MON odpowiada posłom Konfederacji ws. inwestycji w artylerię rakietową

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

HIMARS to lekka, mobilna wyrzutnia pocisków rakietowych ziemia-ziemia, w tym kierowanych GMLRS i ATACMS, na podwoziu kołowym. Może być transportowana samolotami C-130 lub większymi, w celu szybkiego przerzutu na pole walki. Każda pojedyncza wyrzutnia HIMARS może pomieścić sześć pocisków GMLRS albo pojedynczy ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów.

defense.gov / zbiam.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz