W ciągu roku znacząco zmieniły się poglądy społeczeństwa USA w sprawie udzielania wsparcia Ukrainie. Wyraźnie wzrosła proporcja osób twierdzących, że jest ono zbytu duże.

Telewizja NBC News przytoczyła wyniki badania opinii Amerykanów przeprowadzonych w dniach 4-16 października przez Instytut Gallupa. Zgodnie z jego wynikami 41 proc. Amerykanów uznało, że ich państwo robi “zbyt wiele”, by wspierać Ukrainę na wojnie z Rosją. To znaczący wzrost proporcji tego rodzaju odpowiedzi. W czerwcu bieżącego roku twierdził tak 29 proc. respondentów Gallupa. Zaś w sierpniu 2022 r. uważało tak jedynie 24 proc. pytanych.

Równie radykalna zmiana nastąpiła w proporcji Amerykanów uważających, że USA pomagają Ukraińcom “niewystarczająco”, lecz w przeciwną stroną. Pogląd taki wyraziło miesiąc temu 25 proc. W styczniu bieżącego roku odpowiedź taką dawało jeszcze 30 proc. respodentów, a w sierpniu 2022 r. – 38 proc.

Proporcja Amerykanów uważających, że pomoc dla Ukrainy jest na odpowiednim poziomie zmieniła się od 36 proc. w sierpniu roku 2022, przez 39 proc. w styczniu roku bieżącego, 43 proc. w czerwcu i tylko 33 proc. w najnowszym, październikowym badaniu.

Spadek amerykańskiego poparcia dla pomocy Ukrainie wynika przede wszystkim ze zmiany natawienia sympatyków Partii Republikańskiej i tak zwanych wyborów niezależych. Aż 62 proc. republikanów uważa, że Stany Zjednoczone robią za dużo – w porównaniu z 43 proc., które twierdziło to w sierpniu 2022 r. Wśród niezależnych 44 proc uważa, że Stany Zjednoczone robią dla Ukrainy zbyt wiele – co oznacza wzrost z 28% w sierpniu 2022 r. Natomiast wśród zwolenników Partii Demokratycznej zaledwie 14 proc. uważa, że Stany Zjednoczone robią za dużo – w sierpniu 2022 r. odsetek ten wynosił jeszcze mniej 9 proc.

Pod koniec września Waszyngton ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, o łącznej wartości 325 mln dol., zawiera dodatkową amunicję, w tym dla systemów obrony powietrznej, a także amunicję kasetową

W warunkach trwania prowizorium budżetowego administracja Joe Bidena nie zdołała jeszcze doprowadzić do ujęcia środków na pomocy dla Ukrainy w budżecie państwa.

nbcnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply