Minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg uznał, że stabilność i bezpieczeństwo Europy będzie wynikiem porozumienia z Rosją.

Schallenberg udzielił wywiadu austriackiej gazecie „Wiener Zeitung” w którym powiedział, że w dłuższej perspektywie dla stabilizacji sytuacji w Europie niezbędna jest normalizacja relacji z Rosją. „Jeśli o to chodzi ja zawsze z przyjemnością cytuję federalnego prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. On powiedział, że w długookresowej perspektywie stabilność i bezpieczeństwo w Europie są możliwe tylko razem z Rosją, a nie przeciw niej” – przytacza agencja informacyjna RIA Nowosti.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Członek austriackiego rządu uznał, że wcześniej zachodni politycy uważali, że Rosja stanie się częścią „wspólnoty wartości Zachodu”, jednak Rosjanie poszli swoją drogą. Jednak jego kraj zawsze starał się mieć otwarte możliwości dialogu z Moskwą. „Wzajemna gra w milczenie nikomu nic nie przyniosła” – ocenił Schallenberg.

Wypowiedzi ministra spraw zagranicznych korespondują z programem przyjętym przez powołany niedawno drugi rząd Sebastiana Kurza. Zapisano w nim, że podtrzymany zostanie kurs na złagodzenie sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji, które były wprowadzane od lata 2014 r. w reakcji na interwencję Moskwy w wojnę domową na Ukrainie. Rząd Austrii zadeklarował, że będzie nadal prowadzić rozmowy z Rosjanami w ramach także zwanej „formuły Soczi”.

Austria należy do tych państw, które od lat są najbardziej zaangażowane w lobbowanie za wycofaniem się z sankcji wobec Moskwy i normalizacji relacji z Rosją. Mimo zmian w obozie rządzącym tym państwem po ubiegłorocznych przedterminowych wyborach parlamentarnych, w ramach których Wolnościową Partię Austrii (FPO) zastąpili uważani za bardziej sceptycznych wobec Rosjan Zieloni, polityka ta będzie podtrzymana.

Austria była także pierwszym od lat krajem Unii Europejskiej, który przyjął w listopadzie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę.

ria.ru/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz