Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) kierowana przez byłego kanclerza Sebastiana Kurza wygrała wybory parlamentarne w Austrii – wynika z prognozy ośrodka sondażowego SORA dla telewizji ORF opublikowanej tuż po zamknięciu lokali wyborczych.

Konserwatyści z ÖVP według tych szacunków uzyskali 37,2 proc. głosów – niemal 6 pkt. procentowych więcej niż w wyborach przed dwoma laty. Niedawny koalicjant partii Kurza – nacjonalistyczna Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ) poniosła dotkliwą porażkę uzyskując 16 proc., co oznacza spadek poparcia o 10 pkt. procentowych.

Z wyniku wyborczego nie może być zadowolona także Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ), która uzyskała najniższy wynik w historii – 22 proc.

Do austriackiego parlamentu powrócą Zieloni, na których, według prognozy, głosowało 14,3 proc. wyborców. Dwa lata temu Zieloni nie przekroczyli progu wyborczego. Ostatnim ugrupowaniem, które najprawdopodobniej znajdzie się w parlamencie, jest liberalne NEOS (7,4 proc.).

Jak podaje agencja dpa, FPÖ nie zamierza ponownie wchodzić w koalicję z konserwatystami. Agencja przytacza słowa europosła Haralda Vilimsky’ego, znaczącego członka FPÖ, który stwierdził, że jego partia „nie uzyskała jasnego mandatu do kontynuowania koalicji”. Według dpa nie można wykluczyć koalicji ÖVP z Zielonymi. Oba ugrupowania rządzą już wspólnie w dwóch austriackich landach – Tyrolu i Vorarlberg.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podawaliśmy, rozpad koalicji rządowej ÖVP i FPÖ, i w konsekwencji przyspieszone wybory, były pokłosiem afery politycznej związanej z ujawnieniem nagrań z udziałem wicekanclerza Heinza-Christiana Strache z FPÖ, na których rozmawiał on m.in. o państwowych kontraktach w zamian za pomoc domniemanej rosyjskiej inwestorki w kampanii wyborczej. Skandal doprowadził do dymisji Strache z funkcji wicekanclerza Austrii i szefa FPÖ oraz rozpadu koalicji. Kanclerz Sebastian Kurz zaproponował prezydentowi Alexandrowi Van der Bellenowi rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych a parlament przegłosował wotum nieufności wobec rządu.

Kresy.pl / dpa / Reuters
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz