W poniedziałek o godz. 15:00 przedstawiciele klubów i kół spotkają się z premierem. „Sytuacja geopolityczna jest niezwykle trudna” – oświadczył rzecznik rządu. W rozmowach będą uczestniczyć m.in. Borys Budka i Tomasz Siemoniak (KO) oraz Władysław Kosiniak-Kamysz i Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

Sytuacja geopolityczna jest niezwykle trudna. Potwierdzają to konkluzje z rozmów z przywódcami europejskimi, z którymi spotkał się premier Mateusz Morawiecki. W związku z tymi zagrożeniami o 15:00 odbędzie się spotkanie premiera z klubami i kołami parlamentarnymi – napisał rzecznik rządu Piotr Müller na Twitterze.

Portal Interia podaje, że Koalicję Obywatelską będą reprezentowali Borys Budka oraz Tomasz Siemoniak. W rozmowach wezmą udział także prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Władysław Teofil Bartoszewski.  PiS ma być reprezentowany przez Ryszarda Terleckiego oraz Anitę Czerwińską. W spotkaniu wezmą także udział przedstawiciele kół: Krzysztof Bosak i Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja), Hanna Gill-Piątek (Polska 2050) oraz Magdalena Sroka (Porozumienie).

W ubiegłym tygodniu szef rządu przeprowadził serię spotkań z europejskimi przywódcami. Rozmowy dotyczyły działań Rosji i Białorusi.

W piątek premier Mateusz Morawiecki przybył do Londynu, gdzie spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii, Borisem Johnsonem. Po rozmowie, podczas konferencji prasowej relacjonował, że wspólnie z szefem brytyjskiego rządu omawiali różne mechanizmy wyjścia kryzysu migracyjnego oraz energetycznego.

Jak pisaliśmy, w czwartek premier Morawiecki spotkał się w Berlinie z obecną kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W Berlinie Prezes Rady Ministrów widział się również z liderem Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) oraz kandydatem na nowego kanclerza Niemiec Olafem Scholzem. Oprócz sytuacji na wschodniej granicy UE, przywódcy Polski i Niemiec omówili kwestie obecnego wzrostu cen energii i gazu w całej Europie. Podczas wizyty poruszono również zagadnienia z zakresu energetyki, stanowiące kluczowe znaczenie w trwającym kryzysie. Ten temat oraz występujący kryzys geopolityczny jest swoistym zagrożeniem dla ładu europejskiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z kolei w środę, podczas spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, Morawiecki mówił m.in. o obawach dotyczących sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i o gromadzeniu się rosyjskich jednostek wokół Ukrainy. Jego zdaniem, odpowiedzią powinno być solidarne podejście całej UE. Premier mówił też o „szczególnej broni rosyjskiej, jaką jest niestety propaganda”.

Szef rządu rozpoczął serię spotkań w ubiegłą niedzielę. Rano tego dnia odbył rozmowę z premier Estonii Kają Kallasnastępnie z szefową litewskiego rządu Ingridą Szimonyte. Wizyta na Łotwie była ostatnim punktem niedzielnej podróży. We wtorek premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Zagrzebiu z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem. W ostatnich dniach premier spotkał się też z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej.

wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz