Do kilku niebezpiecznych sytuacji doszło minionej doby na polsko-białoruskiej granicy, podczas których agresywni i zamaskowani cudzoziemcy atakowali kamieniami i gałęziami polskie służby.

W środę  niebezpiecznie było na odcinkach ochranianych przez Placówki SG w Białowieży i Narewce. Cudzoziemcy chcący nielegalnie przekroczyć granicę naszego kraju rzucali kamieniami i gałęziami w polskie patrole. Szybka reakcja polskich służb spowodowała, iż agresywne osoby oddaliły się w głąb Białorusi.

W godzinach popołudniowych na odcinku Placówki SG w Białowieży wspólny patrol funkcjonariuszy i żołnierzy dwukrotnie został zaatakowany przez cudzoziemców znajdujących się po stronie białoruskiej. Agresywni migranci rzucali w ich stronę kamieniami. W trakcie tych zdarzeń nikt nie doznał obrażeń. Podczas ataku wybita została boczna szyba w pojeździe służbowym żołnierzy.

Z kolei na odcinku Placówki SG w Narewce grupa mężczyzn rzucała kamieniami i gałęziami w patrol ochraniający granicę. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Po ataku osoby te oddaliły się od granicy państwowej w głąb Białorusi.

To kolejne takie niebezpieczne zdarzenie przy granicy polsko-białoruskiej, które miało miejsce w ostatnich dniach. Nielegalna migracja cały czas jest wspierana przez białoruskie służby. Strona białoruska bierze czynny udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy polsko – białoruskiej przyprowadzając, przywożąc w jej pobliże osoby, które chcą nielegalnie dostać się do krajów Europy Zachodniej.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w lutym portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply