Straż Graniczna poinformowała w niedzielę o grupie zamaskowanych osób na polsko-białoruskiej granicy. Były wyposażone w radiotelefony. „Nielegalna migracja cały czas jest wspierana przez służby Białorusi” – podkreśla SG.

W niedzielnym komunikacie Straż Graniczna poinformowała, że poprzedniej doby 81 osób usiłowało nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski. To m.in. obywatele Maroka, Nigerii i Indii. Za pomocnictwo zatrzymano obywatela Uzbekistanu, mężczyzna przewoził 7 ob. Afganistanu.

Na odcinku placówki SG Białowieża polskie patrole były obrzucane kamieniami po tym, jak udaremniły próbę przedostania się z Białorusi do Polski grupie 13 cudzoziemców. „Niektóre osoby w grupie były zamaskowane, posiadały radiotelefony. Nielegalna migracja cały czas jest wspierana przez służby białoruskie” – podkreśla Straż Graniczna.

W 2021 roku białoruskie władze sztucznie wywołały kryzys migracyjny. Mińsk zaczął sprzedawać „wizy turystyczne” migrantom z Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. W efekcie tysiące nielegalnych imigrantów usiłowały przekroczyć polsko-białoruską granicę.

W naruszaniu polskiej granicy imigrantom cały czas pomagają białoruscy funkcjonariusze. Polskie władze podjęły decyzję o budowie zapory między dwoma krajami. Białorusini udostępniali imigrantom m.in. narzędzia do cięcia drutu i drabiny.

Białoruskie władze blokowały jednocześnie powrót migrantów, którym nie udało przedostać się na terytorium Polski.

Zobacz także: Pościg za Ukraińcami – przemytnikami imigrantów. Straż Graniczna oddała strzały

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz