Rusza kolejna edycja akcji „Serce dla Lwowa”

Rozpoczyna się 33. edycja akcji „Serce dla Lwowa”, podczas której zbierane są dary dla Polaków na Kresach.

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich wraz z licznymi organizacjami wspierającymi prowadzi akcję charytatywną „Serce dla Lwowa”. Od początku listopada przygotowują świąteczne paczki dla Polaków mieszkających we Lwowie, które zawiozą na początku grudnia na Kresy. Chcą dotrzeć do 150 rodzin oraz sześciu polskich parafii.

Jak informuje rzecznik prasowy Towarzystwa Łukasz Tadyszak, inicjatywa pomocy rodakom na Kresach była od początku istnienia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich jednym z czołowych zadań programowych. Pierwsze akcje charytatywne wykorzystywały luki bagażowe w autokarach wycieczek organizowanych do Lwowa. Aktualnie to już 33. edycja akcji. Pomoc trafia przede wszystkim do najuboższych i schorowanych starszych osób oraz dzieci w polskich przedszkolach i szkołach.

Kiedy w 1989 roku pojechałem na Ukrainę i zobaczyłem w jakiej nędzy i biedzie mieszkają moi koledzy, nauczyciele i znajomi, powiedziałem sobie, że nie mogę tak tego zostawić – mówi Stanisław Łukasiewicz, prezes stowarzyszenia. Przeciętna renta czy emerytura to w przeliczeniu 250 złotych miesięcznie. To są bardzo niewielkie kwoty, które nie wystarczają na codzienne potrzeby – dodaje.

Wolontariusze Towarzystwa docierają do potrzebujących z pomocą samodzielnie. U obdarowanych osób spędzają dłuższą chwilę. Według Łukasza Tadyszaka czeka na nich ogromna wdzięczność i chwila rozmowy. Dla wielu Polaków na Kresach to jedyna okazja w roku by porozmawiać z drugą osobą w ojczystym języku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Nasza akcja ma wymiar nie tylko materialny – mówi rzecznik Łukasz Tadyszak – Sama świadomość, że Polacy wciąż pamiętają o swoich rodakach i są gotowi poświęcić im swój czas powoduje ogromny uśmiech na twarzy obdarowanych osób. Te spotkania i rozmowy najlepiej świadczą o potrzebie naszych działań i organizowania tego typu pomocy.

Organizatorzy zachęcają do wsparcia akcji poprzez wpłatę dobrowolnych darowizn lub przekazanie artykułów żywnościowych. Wpłaty należy kierować na konto Towarzystwa Miłośników Lwowa. Dary materialne można przekazać do bazy w Gimnazjum nr 43 przy ul. Łozowej 53 na poznańskim Dębcu w dniach 25–30 listopada w godz. 15.00 do 20.00. O akcji informują również poprzez swoje media: www.sercedlalwowa.pl i www.fb.com/sercedlalwowa

Dzięki naszej pomocy obdarowani mogą spędzić święta w godnych warunkach, ze świadomością że w ojczyźnie jest ktoś, kto o nich pamięta. To taka namiastka świąt i polskości, nasze serce dla Lwowa – podsumowuje Stanisław Łukasiewicz z poznańskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa.

CZYTAJ TAKŻE: Serce dla Lwowa – wielkopolscy harcerze zawiozą dary Polakom na Ukrainie

Kresy.pl / TPLiKPW
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz