Nowy raport organizacji Oxfam potwierdza istnienie na świecie potężnych nierówności majątkowych. Biedniejsza połowa ludzkości posiada coraz mniej, najwięksi bogacze nadal się bogacą.

Dane z raportu Oxfam przytoczył w poniedziałek portal dziennika „Rzeczpospolita”. Z wyliczeń organizacji wynika, że biedniejsza połowa ludzkości – razem 3,8 mld ludzi posiada łącznie majątek o wartości odpowiadającej majątkowi 26 najbogatszych ludzi na globie. W dodatku majątek tej biedniejszej części ludzkości zmniejszył się w ubiegłym roku o 11%. W tym samym czasie posiadający najwięcej jeszcze bardziej się bogacili. Majątek największego bogacza świata – szefa Amazona Jeffa Bezosa wzrósł w tym czasie do 112 mld dol.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Oxfam, który, jak co roku, przygotował swój raport w przededniu światowej konferencji biznesowej w Davos, uznaje dane za potwierdzenie tez o tym, że rozwój świata nie zachodzi równomiernie, a proponowane krajom niedorozwiniętym scenariusze polityki gospodarczej i finansowej nie sprawdzają się.

„Ludzie na całym świecie są źli i sfrustrowani” – napisała w oświadczeniu Winnie Byanyima, dyrektor wykonawcza Oxfam, cytowana przez „Rzeczpospolitą”. W dodatku szanse biedniejszych są coraz mniejsze ze względu na coraz gorsze dofinansowanie instytucji zapewniających usługi publiczne takie jak edukacja czy pomoc medyczna. W tym samym czasie opodatkowanie największych bogaczy pozostaje na tym samym poziomie bądź nawet jest zmniejszane. Portal wspomina w tym kontekście reformę Donalda Trumpa w USA, który obniżył opodatkowanie tej klasy z 39,6% do 37%.

Jak podkreślono w raporcie Oxfam tylko jeden procent majątku Bezosa to wartość podobna do zapisanych w budżecie Etiopii nakładów na ochronę zdrowia.

Czytaj także: Kolejny transport darów dla Polaków z Kresów nie wpuszczony na Ukrainę

rp.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz