Sejm uczci ofiary obławy?

Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość złożył w Sejmie projekt uchwały w sprawie uczczenia pamięci ofiar obławy augustowskiej.

„W 68. rocznicę zbrodni dokonanej w czasie Obławy Augustowskiej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd jej ofiarom, wyraża współczucie rodzinom pomordowanych oraz składa podziękowanie tym, którzy wkładają wysiłek w poszukiwanie prawdy o tym tragicznym wydarzeniu” – brzmi zasadniczy fragment uchwały proponowanej przez posłów PiS. W uzasadnieniu posłowie podkreślają, że oprócz upamiętnienia śmierci ofiar ma ona do spełnienia jeszcze inne zadania. – Celem tej uchwały jest również upowszechnienie wiedzy na temat obławy, sowieckiej zbrodni, o której bardzo mało się mówi, a wiedza większości Polaków na ten temat wciąż jest nikła – mówi Jarosław Zieliński, autor projektu uchwały. Uchwała ma też zobligować rząd do podjęcia bardziej intensywnych rozmów ze stroną rosyjską w celu ujawnienia prawdy o miejscach pochówku ofiar. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do Rządu o podjęcie działań zmierzających do pełnego wyjaśnienia okoliczności pacyfikacji z lipca 1945 roku wymierzonej w naszych Rodaków” – czytamy w projekcie. W ocenie posłów, pamięć o obławie powinna stać się trwałym elementem polskiej świadomości narodowej, dlatego „należy podjąć inicjatywy, by ta część historii naszych rodaków stała się jednym z ważnych elementów treści programowych nauczania w szkołach”. Posłowie chcą, by Sejm projektem zajął się jak najszybciej. – Mamy nadzieję na jej uchwalenie na najbliższym posiedzeniu – mówi Zieliński.
Również z inicjatywy posłów PiS w gmachu Sejmu 24 lipca zostanie otwarta wystawa poświęcona obławie augustowskiej, przygotowana przez białostocki IPN. Aktualny stan wiedzy historycznej na temat zbrodni przybliży wykład dr. Łukasza Lubicz-Łapińskiego w Sali Kolumnowej.
Mianem obławy augustowskiej określa się wielką operację NKWD 12-28 lipca 1945 roku. Aresztowano ponad 7 tys. osób, po czym uwięziono je w tzw. punktach filtracyjnych urządzonych przez Smiersz. Około 5 tys. osób zostało zwolnionych. Pozostałe, uznane podczas przesłuchań za członków polskich formacji antykomunistycznych, zaginęły bez wieści.
“Nasz Dziennik”
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply