Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij podpisał ustawę, zgodnie z którą deweloperzy są zobowiązani do projektowania i budowy schronów w każdym nowym budynku.

Ustawa przewiduje pilne rozmieszczenie sieci schronów przeciwbombowych na Ukrainie, w tym w nowych budynkach. Dokumentacja urbanistyczna będzie musiał zawierać informacje o planowanych środkach inżynieryjno-technicznych ochrony ludności, w przeciwnym razie nie zostanie zatwierdzona.

Od teraz państwowy organ nadzoru architektoniczno-budowlanego może odmówić wydania zaświadczenia o gotowości obiektu do eksploatacji, jeśli deweloper nie zakończy prac nad wyposażeniem schronu.

Ustawa zawiera również przepisy dotyczące dostępności środków inżynieryjnych i technicznych do ewakuacji obywateli o ograniczonej sprawności ruchowej w budynkach, w których na stałe mieszka ponad 50 osób oraz w budynkach, w których więcej niż 100 osób może być tymczasowo zakwaterowanych.

Ponadto prawo upraszcza procedurę przekazania działki pod umieszczenie obiektów obrony cywilnej oraz określa sposób utrzymywania obiektu schronu w dobrym stanie.

CZYTAJ TAKŻE: Kliczko: Kijów nie ma środków ma budowę nowych schronów

Docelowo każdy ma wiedzieć, gdzie jest miejsce, do którego jest przyporządkowany w razie zagrożenia – stwierdził w czerwcu br. Maciej Wąsik, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, w rozmowie z Radiem Plus. Zapowiedział inwentaryzacje takich miejsc.

Podczas rozmowy wiceminister mówił m.in. o zmianach w systemie obrony cywilnej. „Obrona cywilna to także zrządzanie pomieszczeniami, gdzie ludność może się schować w momencie zagrożenia. Przede wszystkim musimy zinwentaryzować nasze zasoby, uporządkować je” — podkreślił.

„Od czasów zimnej wojny nie było w Polsce budowanych schronów, zbudowano metro, czy podziemne parkingi, które do takich celów można wykorzystać” — powiedział wiceminister. Nie wykluczył powstania nowych obiektów, ale na razie władze „muszą to przeanalizować”.

Na jednej z tegorocznych podkomisji ds. funkcjonowania zarządzania kryzysowego komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak poinformował, że w Polsce znajduje się 62 tysiące schronów, co oznacza zapewnienie bezpieczeństwa dla ok. 1,3 mln Polaków. To schronienie dla zaledwie 3,5 proc. polskiej populacji.

CZYTAJ TAKŻE: Schrony w budynkach mieszkalnych – kto powinien płacić za ich utrzymanie?

„Ustawa o ochronie ludności cywilnej zawiera przepisy zabezpieczające m. in. przed niebezpieczeństwami w związku z sytuacją na Ukrainie i infiltracją przez służby” – przekazał w połowie czerwca na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński.

Ustawa zakłada również wzmocnienie roli organów administracji publicznej, w tym Prezesa Rady Ministrów, ministra spraw wewnętrznych oraz wojewodów.

Kresy.pl / itd.rada.gov.ua / pravda.com.ua / infosecurity24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply