W środę sąd w Düsseldorfie podtrzymał decyzję niemieckiego regulatora BNetzA, odmawiającą właścicielowi gazociągu Nord Stream 2 zwolnienia go z zasad funkcjonowania przewidzianych w unijnej dyrektywie gazowej.

Niemiecki sąd podzielił argumentację podnoszoną przez obie spółki z GK PGNiG, stwierdzając że Nord Stream 2 jako gazociąg niewybudowany przed dniem wejścia w życie nowelizacji Dyrektywy Gazowej (tj. 23 maja 2019 r.) nie spełnia podstawowej przesłanki uprawniającej do ubiegania się o derogację – poinformowało PGNiG.

Dyrektywa gazowa przewiduje, że derogacją mogą zostać objęte gazociągi, które łączą państwa trzecie z UE, wybudowane do 23 maja 2019 r. Na tej podstawie BNetzA odmówił spółce Nord Stream 2 AG derogacji dla gazociągu. Właściciel Nord Stream 2 odwołał się od decyzji do sądu w Düsseldorfie, który podtrzymał decyzję regulatora.

10 stycznia 2020 roku na wniosek Nord Stream 2 AG wszczęto postępowanie derogacyjne ws. Nord Stream 2. Spółka ubiegała się o przyznanie derogacji od podstawowych zasad, które wynikają z III Pakietu Energetycznego. PGNiG SA i PST złożyły wniosek o dopuszczenie do postępowania, przedstawiając jednocześnie wstępną argumentację o braku podstaw prawnych do udzielenia certyfikacji we wnioskowanym modelu.

Zobacz także: Merkel: Opowiemy się z sankcjami, jeśli Rosja spróbuje wykorzystać Nord Stream 2 jako broń

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w maju br.  administracja prezydenta Joe Bidena odstąpiła od sankcji wobec spółki Nord Stream 2 AG i jej szefa, Matthiasa Warniga. Restrykcje faktycznie ograniczono do statków zaangażowanych w budowę gazociągu. Joe Biden tłumaczył, że od sankcji odstąpiono, ponieważ gazociąg „jest prawie ukończony”, a sankcje zaszkodziłyby „europejskim relacjom” Stanów Zjednoczonych. W lipcu USA i Niemcy osiągnęły porozumienie w sprawie Nord Stream 2. W zamian za amerykańską zgodę na ukończenie gazociągu Niemcy zobowiązały się m.in. do inwestycji w „zieloną energię” na Ukrainie i pomocy Ukraińcom w przedłużeniu umowy z Rosją ws. przesyłu gazu.

pgnig.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply