W pierwszym kwartale przyszłego roku zostanie otwarty terminal cargo w pobliżu lotniska Rzeszów – Jasionka.

Terminal wybuduje prywatny inwestor – firma Waimea Holding. Rzecznik prasowa firmy Jolanta Gałązka poinformowała, że spółka podpisała list intencyjny z zarządem portu lotniczego w Jasionce w sprawie obsługi handlingowej (naziemnej) terminala cargo. Wartość inwestycji to 30 mln zł.

Zarządy obu spółek osiągnęły wstępne porozumienie, które jest kolejnym krokiem w procesie wyboru operatora terminala cargo. Port lotniczy zamierza świadczyć kompleksową obsługę handlingową przesyłek towarowych w obiekcie, który niebawem powstanie– dodała.

Natomiast prezes zarządu lotniska Michał Tabisz podkreślił, że budowa terminala cargo wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i firm logistycznych działających na lokalnym rynku.

Również międzynarodowy biznes szukający nowych rozwiązań w zakresie transportu lotniczego czeka na ten obiekt– podkreślił Tabisz.

Terminal cargo będzie miał powierzchnię 6,8 tys. m. kw., powstanie na 2-hektarowej działce przylegającej do portu w Jasionce.

Gałązka zaznaczyła, że budowa realizowana jest zgodnie z planem. – Obecnie na placu budowy wykonywane są prace ziemne, zostały przygotowane fundamenty pod konstrukcję obiektu, na ukończeniu jest montaż konstrukcji stalowej. Otwarcie obiektu zaplanowaliśmy na pierwszy kwartał 2017 roku– powiedziała.

Rzecznik zapewniła także, że terminal, który powstanie będzie spełniał wszystkie wymagania niezbędne do organizacji przeładunku i zapewni kompleksową obsługę frachtu lotniczego.

Zakres usług terminala będzie obejmował pełną obsługę wszystkich rodzajów towarów, w tym przesyłek niebezpiecznych – DGR, przesyłek wartościowych – VAL, przesyłek łatwo psujących się – PER oraz przesyłek o nietypowych gabarytach. Magazyn cargo wyposażony będzie m.in. w urządzenie rentgenowskie do kontroli bezpieczeństwa przesyłek. Obiekt będzie posiadał także chłodnie i mroźnie, specjalnie wyposażone magazyny przeznaczone do przechowywania produktów spożywczych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Centralny port lotniczy jest zbędny?

W minionym roku podrzeszowskie lotnisko obsłużyło blisko 4,5 tys. ton ładunków cargo. Port lotniczy dysponuje pasem startowym o długości 3200 m, co pozwala na lądowanie dużych i ciężkich maszyn typu Boeing 747-400 (Jumbo Jet) czy An-124 Rusłan.

W 2015 r. na lotnisku w Jasionce uruchomiono drugi w Polsce, po Okęciu, punkt odpraw fitosanitarnych. To najdalej wysunięty na wschód punkt Unii Europejskiej umożliwiający wwóz roślin i produktów oraz przedmiotów pochodzenia roślinnego.

kresy.pl/ pap

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply