Chiny nakładają sankcje na amerykańskie firmy z sektora obronności. To odpowiedź na decyzję o sprzedaży uzbrojenia Tajwanowi.

Chińskie Ministerstwo Handlu ogłosiło w poniedziałek nałożenie sankcji na General Atomics Aeronautical Systems, General Dynamics Land Systems i Boeing Defence, Space & Security. Wspomniane podmioty znalazły się na liście “niewiarygodnych podmiotów”. Oznacza to, że nie będą mogły prowadzić działalności “importowo-eksportowej” w Chinach.

Firmy nie będą mogły prowadzić nowych inwestycji w Chinach, a ich kadra kierownicza otrzyma także zakaz wjazdu do ChRL.

To odpowiedź na decyzję o sprzedaży uzbrojenia Tajwanowi. Agencje prasowe zwracają uwagę, że ogłoszenie sankcji nastąpiło w dniu inauguracji prezydentury Lai Ching-te na Tajwanie.

Doniesienia medialne z marca br. sugerowały, że Amerykanie wysłali na Tajwan swoich żołnierzy sił specjalnych na Tajwan, gdzie mają oni prowadzić stałą misję. To naruszenie dotychczasowych zasad relacji z administracją na wyspie i Chinami.

Przeczytaj: CIA: Xi chce, by chińska armia do 2027 roku była gotowa do zajęcia Tajwanu

Czytaj także: USA oceniają, że Chiny dążą do uzyskania zdolności do inwazji na Tajwan do 2027 roku

W październiku 2023 roku pisaliśmy, że jak wynika z raportu Komisji Postawy Strategicznej Kongresu USA, Stany Zjednoczone i ich sojusznicy muszą być gotowi odstraszyć, a w razie konfliktu pokonać jednocześnie Rosję i Chiny. Dokument zaleca m.in. rozbudowę sił konwencjonalnych oraz większą modernizację arsenału nuklearnego.

W grudniu ub. roku stacja NBC News podała, że przywódca Xi Chin Xi Jinping otwarcie ostrzegł w rozmowie prezydenta USA Joe Bidena, że Tajwan ponownie stanie się integralną częścią Państwa Środka, tylko jeszcze nie ustalono kiedy to nastąpi.

Przywódca Chin miał też odnieść się do przewidywań, publicznie wygłaszanych przez amerykańskich dowódców, którzy twierdzili, że Pekin planuje zająć Tajwan w 2025 lub 2027 roku. Xi powiedział prezydentowi USA, że ci wojskowi się mylą, ponieważ nie ustalił żadnych ram czasowych. Dodajmy, że w 2027 roku przypada setna rocznica powstania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, co zarazem zbiegnie się w czasie z wycofaniem ze służby części amerykańskich okrętów wojennych. Jak pisaliśmy, Tajwan obawia się inwazji Chin.

Zobacz także: Reuters: amerykańskie i tajwańskie okręty wojenne „po cichu” ćwiczyły na Pacyfiku

apnews.combarrons.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply