Tam, gdzie obok Polaków najczęściej pracowali Ukraińcy, teraz przybywa imigrantów z Azji i Afryki – pisze „Rzeczpospolita”. Przytacza dane Eurostatu, według których liczba uchodźców z Ukrainy w Polsce spadła już poniżej miliona, a wyraźnie wzrosła w Niemczech. Organizacje proimigracyjne chcą wprowadzenia rozwiązań, by zatrzymać imigrantów w Polsce.
Jak pisze w swoim środowym wydaniu dziennik „Rzeczpospolita”, rynek pracy w Polsce gwałtownie się zmienia. Wyjaśnia, że wśród migrantów zarobkowych jest coraz mniej Ukraińców, a coraz więcej obcokrajowców z dalekich krajów azjatyckich i afrykańskich.
„W fabrykach, w hotelach i na budowach, gdzie do niedawna obok Polaków najczęściej pracowali obywatele Ukrainy, z miesiąca na miesiąc przybywa imigrantów, także z bardzo odległych państw” – czytamy na łamach gazety. Zaznaczono, że np. gości luksusowych hoteli nad Bałtykiem coraz częściej obsługują kelnerzy, kucharze czy pokojowe z Filipin, Indonezji i z państw Afryki.
„Rzeczpospolita” pisze, że takie obserwacje potwierdzają też najnowsze dane Eurostatu. Wynika z nich, że coraz więcej Ukraińców wyjeżdża do innych państw: do Kanady, Hiszpanii czy Niemiec. Przywołuje też dane, według których na koniec czerwca br, w Niemczech mieszkało ponad 1,3 mln uchodźców z Ukrainy, podczas gdy w Polsce ich liczba spadła do niespełna 978 tys.
Dodajmy, że w lutym br. MSWiA informowało, że w Polsce mieszka około 1,3 mln uchodźców z Ukrainy. Z kolei według opisywanego w maju raportu dla KPRM w naszym kraju mieszkało wówczas 1,5 mln ukraińskich uchodźców. Z tej liczby, 45 proc. planowało po zakończeniu wojny zostać w Polsce kilka lat lub przynajmniej rok, 6 proc. zamierzało się u nas osiedlić, a 1/3 chciała jak najszybciej wrócić na Ukrainę.
Biorąc to pod uwagę, w ciągu ostatnich miesięcy z Polski prawdopodobnie wyjechało od około 300 tys. do pół miliona obywateli Ukrainy, którzy przyjechali jako uchodźcy. Jednocześnie, najwyraźniej kilkaset tysięcy Ukraińców wyjechało do Niemiec, gdzie z początkiem tego roku oficjalnie zarejestrowanych było nieco ponad milion uchodźców-obywateli Ukrainy. Na początku lipca br. pisaliśmy, że blisko połowa ukraińskich uchodźców w Niemczech chce zostać w tym kraju na stałe.
„Rzeczpospolita” w kontekście przytoczonych danych zwraca uwagę na raport radykalnie proimigracyjnego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Organizacja ta, od lat promująca masową imigrację zarobkową do Polski twierdzi, Polska przegrywa wyścig o imigrantów z Ukrainy. Apeluje w związku z tym o wprowadzenie zmian, które miałyby odwodzić Ukraińców od wyjazdu z Polski. ZPP chce m.in. jasnego określenia perspektywy statusu prawnego uchodźców, a także w wprowadzenie dla nich szkoleń językowych i zawodowych. Ponadto, organizacja ta uważa, że dzięki temu można by było „stabilizować pobyt pracowników z innych państw”.
Przeczytaj: „Tani i wytrzymali”. Jak w Polsce reklamuje się pracowników z Bangladeszu
Czytaj także: Rz: ukraińscy uczniowie rezygnują z polskich szkół
Jak informowaliśmy, w listopadzie Polska Agencja Prasowa podała raport „Europolis. Migranci w Polsce”, przygotowany dla Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera przez Politykę Insight. „Władze powinny pamiętać o prawdopodobnym przekształceniu struktury etnicznej kraju na mniej jednorodną” – napisano w raporcie. Zwrócono w nim uwagę, że Polska stała się krajem, w którym liczba przyjeżdżających imigrantów wyraźnie przewyższyła ilość Polaków wyjeżdżających na dłużej zagranicę. Stało się tak już przed wybuchem wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wbrew oficjalnemu stanowisku polityków obozu rządzącego.
Jak pisaliśmy, według informacji MSWiA, opublikowanych przez RMF FM, obecnie w Polsce mieszka około 1,3 mln uchodźców z Ukrainy, mających zamiar zostać w naszym kraju na dłużej. Z kolei ponad 1,5 mln Ukraińców wystąpiło w Polsce o nadanie numeru PESEL. Dodajmy, że na przełomie marca i kwietnia ub. roku w Polsce przebywały ponad 2 mln Ukraińców, z czego część wyjechała dalej na Zachód, a niektórzy wrócili na Ukrainę. 80 proc. dorosłych podjęło pracę na podstawie uproszczonych przepisów.
rp.pl / PAP / Kresy.pl
Afryki, Afryki, Afryki… Ale z jakich państw??? W afryce jest 54 krajów. Jak nie piszą to na bank maghrebu