Zamiana Hagii Sophii znajdującej się w Stambule z muzeum w meczet byłaby „nie do przyjęcia”, oświadczył w sobotę ważny hierarcha Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan zaproponował przywrócenie statusu meczetu VI-wiecznemu budynkowi znajdującemu się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, będącego jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków Turcji.

Zobacz też: Stambuł: Muzułmanie żądają ponownego przekształcenia bazyliki Hagia Sophia w meczet

„Nie możemy teraz wrócić do średniowiecza”, powiedział metropolita Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego. „Żyjemy w świecie wielobiegunowym, żyjemy w świecie wielowyznaniowym i musimy szanować uczucia wiernych”.

Metropolita Hilarion stwierdził, że rosyjski Kościół prawosławny nie rozumie pomysłu przemienienia Hagii Sophii w meczet i wierzy, że to polityka wewnętrzna stała za tym ruchem.

„Uważamy, że w obecnych warunkach ten akt jest niedopuszczalnym naruszeniem wolności religijnej” – powiedział metropolita.

Do tureckiego sądu na początku tego tygodnia trafiła sprawa dotycząca przekształcenia budynku ponownie  w meczet. Werdykt ma zostać ogłoszony jeszcze w tym miesiącu.

W 1934 roku Hagia Sophia została przekształcona w muzeum dzięki świeckiemu założycielowi nowej republiki tureckiej, Kemalowi Ataturkowi, ale sprawa przed sądem podważa legalność tego kroku. Prezydent Tayyip Erdogan, pobożny muzułmanin, zaproponował ponowne przekształcenie Hagii Sophii, zwanej po turecku Ayasofya, w meczet.

Propozycja została skrytykowana przez innych przywódców religijnych i politycznych.

Bartłomiej, ekumeniczny patriarcha Konstatynopola, duchowy zwierzchnik całej Cerkwi – czyli ok. 300 milionów prawosławnych na całym świecie, powiedział, że przekształcenie Hagii Sophii w meczet rozczaruje chrześcijan i „rozbije” Wschód i Zachód.

Zobacz też: Rosyjscy deputowani domagają się zwrotu Hagia Sophia chrześcijanom

Jak informowaliśmy, w środę Sekretarz Stanu w administracji Donalda Trumpa, Mike Pompeo, zaapelował o pozostawieniu bazyliki ze statusem muzeum.

W oświadczeniu Pompeo pochwalił rząd turecki za utrzymanie budynku „w wyjątkowy sposób” jako muzeum, ale powiedział, że zmiana jego statusu zmniejszy jego dziedzictwo.

„Wzywamy rząd Turcji do dalszego utrzymywania świątyni Hagia Sophia jako muzeum, jako przykładu jej zaangażowania w poszanowanie tradycji religijnych i różnorodnej historii, które przyczyniły się do powstania Republiki Turcji, oraz zapewnienia, aby była ona dostępna dla wszystkich” – poinformował Pompeo.

Wiceprzewodniczący partii AK, z której wywodzi się Erdogan, Numan Kurtulmus, natychmiast odparł, że kwestia ta jest kwestią suwerenności narodowej. „Jedyny organ decyzyjny dotyczący statusu Hagii Sophii należy do Turcji. Nie potrzebujemy niczyich porad ani zaleceń dotyczących naszych własnych spraw”.

Hagia Sophia, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, była ważnym ośrodkiem zarówno dla chrześcijańskiego Cesarstwa Bizantyjskiego, jak i muzułmańskiego Imperiów Osmańskiego i jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Turcji.

Ukończona w 537 roku dzięki futurystycznym technikom budowlanym w ówczesnym Konstantynopolu, był główną katedrą świata chrześcijańskiego i przez 900 lat największą na świecie, zanim w 1453 roku stał się meczetem.

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply