Porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża zostało przedłużone, ale nie jest jasne, o ile – czy o 60, czy o 120 dni. Rosja i Ukraina podają dwie różne wersje.

O przedłużeniu porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, poinformował w sobotę prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan. Tego samego dnia umowa miała wygasnąć.

– Umowa na korytarz zbożowy miała wygasać dzisiaj. W efekcie naszych negocjacji z obiema stronami [Ukrainą i Rosją – przyp. red.], udało nam się zabezpieczyć jej przedłużenie – powiedział Erdogan.

Turecki przywódca nie podał jednak dokładnie, na jaki okres umowę przedłużono. Również ONZ nie podało oficjalnych danych. W tej kwestii strona rosyjska i ukraińska podają sprzeczne informacje. Podczas negocjacji z wysokimi urzędnikami ONZ strona rosyjska stała na stanowisku, że dopuszczalne przedłużenie „porozumienia zbożowego” może wynosić tylko 60 dni. Moskwa deklarowała, że może zgodzić się na dwukrotnie dłuższy okres, ale pod warunkiem zniesienia części sankcji. Strona ukraińska oczekiwała, że umowa zostanie przedłużona o 120 dni, jak poprzednio. Kijów przekonywał też, że podpisane w ubiegłym roku dokumenty nie przewidują innej opcji.

Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow oświadczył po deklaracji Erdogana, że porozumienie zbożowe zostało wydłużone o kolejne 120 dni. Na Twitterze podziękował też sekretarzowi generalnemu ONZ, stronie tureckiej i wszystkim partnerom „za utrzymanie wcześniejszych zobowiązań”.

Turecka stacja Haberturk podała później, że umowa została przedłużona o 120 dni.

Moskwa potwierdziła, że umowa została przedłużona. Twierdzi jednak, że przedłużono ją tylko o 60 dni. „Powtarzamy raz jeszcze. Rosja zgodziła się na przedłużenie umowy o 60 dni” – podkreśliła rzecznika MSZ Rosji, Maria Zacharowa. Dodała, że rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oraz stały przedstawiciel Rosji przy ONZ wielokrotnie oświadczali, że strona rosyjska poinformowała wszystkie strony umowy, że przedłuża ją o 60 dni.

Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa, to pakiet porozumień  podpisany przez Rosję z ONZ i Turcja, a także osobno przez Ukrainę z tymi dwoma partnerami, w lipcu ubiegłego roku. Porozumienia stworzyły bezpieczny korytarz umożliwiający eksport zboża z ukraińskich portów zablokowanych wcześniej przez rosyjską marynarkę wojenną.

W listopadzie umowa została przedłużona o 120 dni. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Rosja z końcem października ogłosiła wycofanie się z porozumień i groziła przywróceniem blokady morskiej ekportu ukraińskiego zboża. Stało się tak na skutek ataku dronów na port w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu na Krymie. Rosyjski resort obrony twierdził, że za atakiem stali „specjaliści brytyjskiej marynarki wojennej”. Jakiś czas temu Moskwa oskarżyła Zachód o sabotowanie porozumienia.

TASS / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz