Rosja zgadza się na przedłużeniem “porozumienia zbożowego” o 60 dni

Delegacja rosyjska po rozmowach z wysokimi urzędnikami ONZ uznała w poniedziałek za dopuszczalne przedłużenie „porozumienia zbożowego”, ale tylko o 60 dni.

Jak czytamy w komunikacie wiceministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Wierszynina, delegacja rosyjska po rozmowach z wysokimi urzędnikami ONZ uznała w poniedziałek za dopuszczalne przedłużenie „porozumienia zbożowego”, ale tylko o 60 dni.

„Strona rosyjska, podkreślając „pakietowy” charakter porozumień stambulskich zaproponowanych przez sekretarza generalnego ONZ Guterresa, nie sprzeciwia się kolejnemu przedłużeniu inicjatywy czarnomorskiej po zakończeniu drugiej kadencji 18 marca, ale tylko o 60 dni” — głosiło oświadczenie.

Wierszynin powiedział, że dalsze stanowisko Federacji Rosyjskiej zostanie określone „w zależności od rzeczywistych, nie w słowach, ale w czynach, postępów w normalizacji naszego eksportu rolnego, w tym płatności bankowych, logistyki transportu, ubezpieczeń, „odmrażania” systemu finansowego, działalności gospodarczej oraz dostawy amoniaku rurociągiem Togliatti-Odessa.

Według niego rozmowa z przedstawicielami ONZ potwierdziła, że „jeżeli komercyjny eksport ukraińskich produktów odbywa się w stałym tempie, przynoszącym Kijowowi znaczne zyski, to na drodze rosyjskich eksporterów rolnych nadal pozostają bariery”.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres odwiedził w zeszłym tygodniu Kijów, by rozmawiać z Wołodymyrem Zełenskim o dalszym eksporcie ukraińskiego zboża przez Morze Czarne.

Guterres pojechał do Kijowa w ramach dążenia do przedłużenia obowiązywania umów określających zasady eksportu zboża przez czarnomorskie porty Ukrainy. „Chcę podkreślić kluczowe znaczenie odnowienia Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej od dniu 18 marca oraz pracy nad stworzeniem warunków umożliwiających jak największe wykorzystanie infrastruktury transportowej na Morzu Czarnym, zgodnie z celami inicjatywy” – sekretarz generalny ONZ powiedział na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w stolicy Ukrainy Kijowie.

Jak relacjonuje portal tureckiej gazety “Yeni Safak”, Guterres powiedział, że eksport ukraińskiej i rosyjskiej żywności i nawozów ma kluczowe znaczenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego i cen żywności.  podpisanie inicjatywy zapewniło eksport 23 mln ton zboża z ukraińskich portów i przyczyniło się do obniżenia światowy koszt żywności.

Powiedział ponadto, że bezpieczeństwo wokół Zaporożskiej Elektrowni Jądrowej jest również kluczowe, zauważając, że jego zdaniem ważna byłaby pełna demilitaryzacja największej elektrowni atomowej Europy, która od marca ubiegłego roku znajduje się pod rosyjską kontrolą.

“Uważam, że ważna byłaby również ewentualna mediacja w dążeniu do pełnej demilitaryzacji tego obszaru przy jednoczesnym zapewnieniu powrotu elektrowni do normalnej pracy, a ONZ jest gotowa zaoferować swoje dobre usługi” – powiedział Guterres.

Sekretarz generalny skomentował także domniemaną egzekucję ukraińskiego żołnierza, której nagranie obiegło media społecznościowe w poniedziałek, mówiąc, że jest to „tragiczne przypomnienie, że prawa wojenne muszą być ściśle przestrzegane”.

Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa, to pakiet porozumień  podpisany przez Rosję z ONZ i Turcja, a także osobno przez Ukrainę z tymi dwoma partnerami, w lipcu ubiegłego roku. Porozumienia stworzyły bezpieczny korytarz umożliwiający eksport zboża z ukraińskich portów zablokowanych wcześniej przez rosyjską marynarkę wojenną. 

Porozumienia zostały przedłużone w listopadzie o kolejne 120 dni i mają zostać odnowione w przyszłym miesiącu. Także wówczas Rosja groziła wycofaniem się z uzgodnień. Tydzień temu oskarżyła Zachód o sabotowanie porozumienia.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply