Za kilka miesięcy w życie wejdą przepisy, przez które policjant mógłby uznać naklejenie nalepki z flagą Polski na unijne gwiazdki za przeróbkę tablicy rejestracyjnej. Będzie za to grozić kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat.

Za pół roku zaczną obowiązywać przepisy znowelizowanego Kodeksu karnego, które zawierają ważną zmianę w kwestii korzystania z tablic rejestracyjnych. Chodzi o nalepki z flagą Polski, które część kierowców nakleja na unijne gwiazdki z lewej strony tablicy. Wyglądają wówczas jak oryginalne tablice, które wydawane były do kwietnia 2016 roku.

Serwis motoryzacja.interia.pl zwraca uwagę, że w taryfikatorze od dawna widnieje kilka pozycji, dotyczących tablic rejestracyjnych. Tym samym, kierowca może dostać mandat w wysokości 500 zł, jeśli np. tablice są zakryte lub ozdobione w sposób uniemożliwiający ich odczytania. Jednak w razie kontroli można próbować tłumaczyć policji, że naklejka z flagą Polski nie utrudnia odczytania numeru rejestracyjnego, więc nie ma podstawy do ukarania mandatem.

 

Sytuację komplikuje jednak wspomniana aktualizacja Kodeksu karnego, która zawiera przepisy, mające ukrócić proceder zamiany tablic między samochodami oraz ich podrabiania.

Art. 306c znowelizowanego Kodeksu karnego stanowi w paragrafie 1, że „kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, albo w celu użycia za autentyczną tablicę rejestracyjną pojazdu mechanicznego podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2”.

Ponadto, „tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego”.

Zasadniczo, nowe przepisy mają sankcjonować np. zakładanie kradzionych lub fałszywych tablic na auto wykorzystane do popełnienia przestępstwa lub na samochód kupiony za granicą, żeby przewieźć je do Polski.

Dodajmy, że znowelizowany Kodeks karny miał początkowo obowiązywać od 14 marca br. W styczniu br. termin ten opóźniono, przesuwając dzień wejścia przepisów w życie na na 1 października 2023 roku.

Portal motoryzacja.interia.pl zaznacza jednak, że nowe przepisy mówią ogólnie o używaniu przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego. Nie precyzują, o jaki rodzaj przeróbki chodzi. Tym samym, podczas interwencji policjant mógłby uznać naklejenie nalepki zasłaniającej stały, przewidziany szczegółowymi przepisami element tablicy rejestracyjnej, za jej przeróbkę.

Trudno ocenić, czy po wejściu nowych przepisów w życie kierowcom będzie faktycznie grozić więzienie. Formalnie, sądy będą jednak miały możliwość karania w ten sposób kierowców, którzy zaklejają unijne gwiazdki flagą Polski.

Czytaj także: Prezydent podpisał nowelizację kodeksu karnego – ostrzejsze kary dla gwałcicieli i pedofilów

interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz