Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo zaapelował w środę do tureckich władz aby pozostawiły dawną bizantyjska katedrę Hagia Sophia jako muzeum – poinformowała Agencja Prasowa Reuters.

Jak poinformowała w środę Agencja Prasowa Reuters na dzień przed wyrokiem sądu, który może utorować drogę do wniosków o przekształcenie słynnej świątyni Hagia Sophia z powrotem w meczet, Sekretarz Stanu w administracji Donalda Trumpa zaapelował o pozostawieniu bazyliki ze statusem muzeum.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

W oświadczeniu Pompeo pochwalił rząd turecki za utrzymanie budynku „w wyjątkowy sposób” jako muzeum, ale powiedział, że zmiana jego statusu zmniejszy jego dziedzictwo.

„Wzywamy rząd Turcji do dalszego utrzymywania świątyni Hagia Sophia jako muzeum, jako przykładu jej zaangażowania w poszanowanie tradycji religijnych i różnorodnej historii, które przyczyniły się do powstania Republiki Turcji, oraz zapewnienia, aby była ona dostępna dla wszystkich” – poinformował Pompeo.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Hagia Sophia, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, była ważnym ośrodkiem zarówno dla chrześcijańskiego Cesarstwa Bizantyjskiego, jak i muzułmańskiego Imperiów Osmańskiego i jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Turcji.

Ukończony w 537 roku dzięki futurystycznym technikom budowlanym w ówczesnym Konstantynopolu, był główną katedrą świata chrześcijańskiego i przez 900 lat największą na świecie, zanim w 1453 roku stał się meczetem.

W 1934 roku została przekształcona w muzeum dzięki świeckiemu założycielowi nowej republiki tureckiej, Kemalowi Ataturkowi, ale sprawa przed sądem podważa legalność tego kroku. Prezydent Tayyip Erdogan, pobożny muzułmanin, zaproponował ponowne przekształcenie Hagii Sophii, zwanej po turecku Ayasofya, w meczet.

Zobacz też: Stambuł: Muzułmanie żądają ponownego przekształcenia bazyliki Hagia Sophia w meczet

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wiceprzewodniczący partii AK, z której wywodzi się Erdogan, Numan Kurtulmus, natychmiast odparł, że kwestia ta jest kwestią suwerenności narodowej. „Jedyny organ decyzyjny dotyczący statusu Hagii Sophii należy do Turcji. Nie potrzebujemy niczyich porad ani zaleceń dotyczących naszych własnych spraw”.

Zobacz też: Rosyjscy deputowani domagają się zwrotu Hagia Sophia chrześcijanom

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz