Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF) nie dopuścił ani jednego Rosjanina do udziału w Mistrzostwach Świata 2023.

„Komitet Wykonawczy IWF zatwierdził delegację neutralnych sportowców, którzy będą obecni na Mistrzostwach Świata. Składa się z 12 zawodników, siedmiu pracowników obsługi i jednego sędziego technicznego – wszyscy mają białoruskie paszporty” – poinformowało biuro prasowe IWF w oświadczeniu przytoczonym w poniedziałek przez agencję informacyjną TASS. Oznacza to, że IWF postanowiła całkowicie wykluczyć z udziału w turnieju zawodników z Rosji.

Organizacja odniosła się do kwestii perspektyw wykluczonych rosyjskich zawodników “Jeśli chodzi o kwalifikacje olimpijskie, IWF pozytywnie zagłosowało za wytycznymi dla panelu odpowiedzialnego za rozpatrzenie wniosku sportowca o zwolnienie z udziału w procesie kwalifikacyjnym. W przypadku zawodów w podnoszeniu ciężarów na igrzyskach olimpijskich obowiązkowa obecność na niektórych zawodach jest częścią procedury”.

Jak dodano w oświadczeniu – “Sportowcy mogą ubiegać się o zwolnienie w wyjątkowych okolicznościach. Zadaniem nowej niezależnej komisji jest analiza i podjęcie decyzji w sprawie tych wniosków”.

28 lipca służba prasowa IWF poinformowała TASS, że rosyjskich sportowców nie ma na liście uczestników mistrzostw świata. Prezydent Rosyjskiej Federacji Podnoszenia Ciężarów (FTAR) Maksym Agapitow powiedział TASS, że rosyjscy ciężarowcy są gotowi do rywalizacji na Mistrzostwach Świata na równych warunkach z rywalami. Zaapelował do kolegów z międzynarodowej federacji, aby kierowali się w swoich działaniach Kartą Olimpijską i dopuścili rosyjskich ciężarowców do głównych zawodów bieżącego roku na wspólnych zasadach z innymi sportowcami.

Jeszcze 12 maja Komitet Wykonawczy IWF podjął decyzję o dopuszczeniu Rosjan i Białorusinów, którzy otrzymali status neutralny, do udziału w turniejach pod jego auspicjami.

Cztery dni po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na pełną skalę na Ukrainę Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) zarekomendował wykluczenie reprezentantów tego pierwszego państwa ze wszystkich zawodów międzynarodowych. Za rekomentacją tą szybko podążyło wiele ważnych narodowych i międzynarodowych organizacji sportowych.

Polska odmawia prawa wkroczenia na swoje terytorium wielu rosyjskim sporotwcom podążającym za międzynarodowe zawody.

tass.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply