Rosja skonfiskuje aktywa należące do państw Unii Europejskiej, które uzna za nieprzyjazne, jeśli blok „ukradnie” zamrożone rosyjskie fundusze w celu finansowania Ukrainy, powiedział w niedzielę Wiaczesław Wołodin.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w piątek, że władza wykonawcza UE pracuje nad propozycją połączenia części zysków pochodzących z zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych na pomoc Ukrainie w jej powojennej odbudowie.

Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, powiedział, że Moskwa zemściłaby się w sposób, który byłby bardziej kosztowny dla bloku, gdyby UE wystąpiła przeciwko rosyjskim aktywom, z których wiele jest przetrzymywanych w Belgii.

„Wielu polityków europejskich, na czele z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, po raz kolejny zaczęło mówić o kradzieży zamrożonych funduszy naszego kraju w celu kontynuowania militaryzacji Kijowa” – powiedział Wołodin.

„Taka decyzja wymagałaby symetrycznej reakcji Federacji Rosyjskiej. W takim przypadku skonfiskowanych zostanie znacznie więcej aktywów należących do nieprzyjaznych krajów niż naszych zamrożonych funduszy w Europie” – powiedział.

Wołodin powiedział, że unijni politycy rozważają to posunięcie „w celu utrzymania swoich stanowisk pracy oraz ze względu na złą sytuację finansową, do której doprowadzili swoje kraje”.

Zachodnie sankcje unieruchomiły po rosyjskiej inwazji na Ukrainę ok. 300 miliardów dolarów należących do rosyjskiego banku centralnego. Lwia część – według rządu belgijskiego wynosząca 180 miliardów euro – jest przechowywana w Euroclear, największym na świecie depozycie papierów wartościowych z siedzibą w Brukseli.

„Z politycznego punktu widzenia zgodziliśmy się, że ostatecznie Rosja musi zapłacić za długoterminową odbudowę Ukrainy” – powiedziała w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po szczycie przywódców UE. „Obecnie pracujemy nad wstępną propozycją skupienia się na tak zwanych zyskach nadzwyczajnych. Chcemy skierować je za pośrednictwem budżetu UE na Ukrainę” – dodała.

KE zamierza na początku grudnia przedstawić plan, który ułatwi transfer wpływów z zamrożonych aktywów do Kijowa, poinformowało „Financial Times” dwóch urzędników wyższego szczebla zaangażowanych w jego przygotowanie.

W czwartek Euroclear podał, że zarobił 3 miliardy euro na zamrożonych rosyjskich aktywach tylko w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku, w porównaniu z 347 milionami euro w tym samym okresie w 2022 roku, co stanowi wzrost wynikający z rosnących stóp procentowych.

Europejski Bank Centralny ostrzegł przed potencjalnym ryzykiem dla euro związanym z dostępem do tych zysków, ostrzegając, że zapowiadane działanie może osłabić walutę.

Według urzędników, z którymi rozmawiało “Financial Times”, Bruksela pozostaje w tej sprawie w stałym kontakcie z Londynem i Waszyngtonem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Bloomberg informował w czerwcu br., że grupa robocza Unii Europejskiej, która badała, w jaki sposób UE może korzystać z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego mówi, iż nie ma prawnych środków, aby po prostu skonfiskować fundusze.

Kilka państw członkowskich, np. Niemcy, było wcześniej sceptycznych wobec tych planów ze względu na wątpliwości prawne dotyczące własności funduszy. Obawy te zostały rozwiane na początku tego miesiąca, kiedy sekretarz skarbu USA Janet Yellen poparła pomysł przejęcia nieoczekiwanych zysków. G7 również zatwierdziła te plany.

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Symetria, to symetria. Unia nie powinna być zaskoczona. Jak dużo zrobiła Unia od półtora roku, żeby jej państwa rosły w siłę, a ludziom żyło się dostatniej. Tylko dlaczego nie nakłada sankcji na Izrael? Pewnie dlatego, iż nie uważa Arabów za ludzi, to ich żony i dzieci mogą być mordowane. A jeżeli Arab jest gejem, to czy wówczas staje się człowiekiem? Kto zrozumie przywódców Unii, chyba tylko Biden, gdyż on myśli tak samo.