Według źródeł CNN Moskwa uznała, że wycofanie się z Chersonia będzie działać na korzyść wyborczych szans Partii Demokratycznej.

Rewelacje CNN przytoczyła we wtorek agencje informacyjna UNIAN. Według nich Rosjanie opóźniali swoje wycofanie z Chersonia tak, aby nie nastąpiło ono przed 8 listopada. Właśnie tego dnia w USA odbywały się śródokresowe wybory parlamentarne, w których Amerykanie wybierali 35 spośród 100 senatorów oraz całość izby niższej – Izby Reprezentantów, a także większość gubernatorów.

Według amerykańskiego wywiadu rosyjskie przywództwo uznało, że wycofanie się jego wojsk z Chersonia mogłoby zostać jeszcze przed wyborami uznane przez Amerykanów za sukces polityki wspierania Ukrainy, energicznie podjętej w tym roku przez administrację Joe Bidena. Tym samym mogłoby zwiększyć szanse wyborcze Partii Demokratycznej, z której ta administracja się wywodzi. Tymczasem to Partia Republikańska obiecywała elektoratowi, że zredukuje wsparcie USA dla Ukrainy, ze względu na inne potrzeby kraju i społeczeństwa.

Kilku urzędników powiedziało jednak CNN, że Rosja mogła przecenić, jak bardzo Amerykanie uwzględniają w swoich wyborach politycznych wyniki poszczególnych bitew na Ukrainie. Według źródeł amerykańskiej telewizji świadczy to o niedoskonałości rosyjskich operacji informacyjnych.

Wiadomości CNN współgrają z wypowiedzią samego amerykańskiego prezydenta, jaka padła tuż po wyborach, 9 listopada. „Wydaje mi się interesującym, że oni [Rosjanie] poczekali do zakończenia wyborów, żeby ujawnić tę decyzję [o wycofaniu z Chersonia], którą, jak wiedzieliśmy, zbierali się podjąć” – zacytowała UNIAN.

W zeszłym tygodniu oddziały rosyjskie wycofały się z Chersonia, jedynego miasta obwodowego, jakie zdobyły w czasie inwazji rozpoczętej 24 lutego, przechodząc na lewy brzeg Dniepru. To właśnie uporczywy niszczenie przez Ukraińców przepraw przez tę dużą rzekę paraliżowało logistykę oddziałów rosyjskim na jej prawym brzegu.

unian.net/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz