Szef MON wskazał, gdzie zostaną rozmieszczone systemy Patriot

Kolejne wyrzutnie systemu Patriot zostaną rozmieszczone na Lubelszczyźnie, żeby nie doszło do powtórzenia się tragicznego wypadku z Przewodowa – oświadczył wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

W połowie listopada doszło do eksplozji w Przewodowie, na skutek której zginęły dwie osoby. Na teren suszarni spadła rakieta, prawdopodobnie ukraińskiej obrony powietrznej. Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht zaproponowała kilka dni później wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter. Dwa dni później wicepremier Błaszczak poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby Patrioty te zostały przekazane Ukrainie. Strona niemiecka się na to nie zgodziła.

Uzasadniono, że jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z sojusznikami. 6 grudnia minister Błaszczak poinformował o przystąpieniu do „roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia”. Błaszczak oświadczył w poniedziałek w rozmowie z Radiem Lublin, że w województwie lubelskim rozmieszczone zostaną baterie rakiet Patriot.

„Ze względu na to, że na Lubelszczyźnie doszło do tego tragicznego w skutkach wypadku 15 listopada tego roku, stąd też umiejscowienie kolejnych wyrzutni systemu Patriot właśnie na Lubelszczyźnie, żeby zapobiec powtórzeniu się takiej sytuacji” – przekazał, cytowany przez portal WNP.

Szef MON podkreślił, że rakiety, które spadły w Przewodowie znajdowały się w przestrzeni powietrznej Polski jedynie przez kilka sekund, w związku z czym zapobieżenie powtórzeniu się takiej sytuacji jest niezwykle trudne. Wyraził opinię, że „skuteczniej byłoby, gdyby tego rodzaju systemy trafiły na zachodnią Ukrainę”.

„Słyszymy opinie, że Waszyngton zastanawia się nad przekazaniem Ukrainie systemów Patriot. Sądzę, że jest to dobre rozwiązanie” – dodał.

Zobacz także: Bild: Niemiecka minister ujawniła poufne informacje w sprawie Patriotów

wnp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz