Bild: Niemiecka minister ujawniła poufne informacje w sprawie Patriotów

Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht złamała poufność negocjacji z Warszawą w sprawie rozlokowania w Polsce niemieckich Patriotów – pisze „Bild am Sonntag”. Gazeta podkreśla, że to „podły faul” niemieckiej minister.

Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht otrzymała zadanie zaoferowania Polsce niemieckich baterii obrony przeciwlotniczej Patriot – pisze Bild w niedzielę. „Lambrecht dla własnego PR [wizerunku] zerwała poufność negocjacji” – zwraca uwagę gazeta. „To absolutne no-go [niedopuszczalne]” – czytamy.

Dziennik rekonstruuje wydarzenia sprzed trzech tygodni.

Niemiecki resort obrony przedstawił 17 listopada stronie polskiej pomysł rozmieszczenia Patriotów. Miało to związek z eksplozją w Przewodowie. Z powodu napiętych relacji z Polską, resort poinformował o tym współpracowników Lambrecht i zaznaczył, że należy poinformować samą minister. Polski MON zareagował następnego dnia. „Propozycja Państwa jest przez nas wnikliwie badana” – napisał w mailu Piotr Pacholski, dyrektor departamentu polityki bezpieczeństwa międzynarodowego. Zadeklarował, że pierwsza odpowiedź nadejdzie prawdopodobnie 21 listopada. „Jednocześnie chcielibyśmy prosić i zalecamy rezygnację z ujawnienia informacji” – Bild cytuje maila.

Jasper Wieck, rzecznik niemieckiego MON i równocześnie szef kierownictwa sztabu, miał przekazać polską sugestię wszystkim zaufanym współpracownikom Lambrecht.

Medium uważa, że kwestie PR-owe były dla Lambrecht ważniejsze od prośby o poufne potraktowanie sprawy. „W poniedziałek rano (21.11.2022) pani minister wytrąbiła ofertę ws. Patriotów w wywiadzie dla ‘Rheinische Post’” – pisze Bild.

Niemiecki dziennik cytuje anonimowe źródło z niemieckiego resortu obrony: „To było nieprofesjonalne. Nie wolno w ten sposób traktować sojuszników z NATO. To szkodzi i Niemcom i Bundeswehrze”.

„Z partnerami z NATO, takimi jak Polska, musimy komunikować się w sposób nacechowany szacunkiem. Zalecam pani minister, aby w wywiadach nie ujawniała wbrew woli sojuszników informacji. W przeciwnym razie zniszczeniu ulegają podstawy opartej na zaufaniu współpracy” – podkreślił polityk FDP Marcus Faber.

Zobacz także: Die Welt: Niemiecka minister obrony w ogniu krytyki. Chodzi m.in. o Patrioty

Przypomnijmy, że przedstawiciele rządu Niemiec, włącznie z kanclerzem Olafem Scholzem deklarują, że propozycja przeniesienia baterii Patriot z Niemiec do Polski jest nadal aktualna.

Rząd PiS zaproponował wcześniej, by niemieckie systemy Patriot przekazać Ukrainie. Berlin podkreśla, że mogą one trafić tylko do kraju natowskiego i miałyby stacjonować w południowo-wschodniej Polsce.

Zobacz także: Polskie Patrioty trafią na Ukrainę? Morawiecki: jak przyjadą, to będziemy decydować o ich dyslokacji

bild.de / dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz