Izrael protestuje przeciwko promowanemu przez Netflix jordańskiemu filmowi fabularnemu „Farha”, opowiadającemu o izraelskich okrucieństwach wobec Palestyńczyków. Film opowiada o doświadczeniach 14-letniej dziewczynki, która jest świadkiem zabójstwa całej rodziny, w tym dwójki małych dzieci i niemowlęcia przez izraelskich żołnierzy.

Farha, produkcja jordańskiego filmowca Darina Sallama, był pokazywany na kilku festiwalach filmowych na całym świecie od czasu jego premiery w zeszłym roku. Aktualnie jest kandydatem Jordanii do Oscara w 2023 roku. Film jest dostępny na platformie Netflix, przeciwko czemu protestuje Izrael – poinformował The Guardian w czwartek. Strona izraelska zarzuca produkcji “tworzenie fałszywej narracji”.

Film opowiada o doświadczeniach 14-letniej dziewczynki, która jest świadkiem zabójstwa całej rodziny, w tym dwójki małych dzieci i niemowlęcia przez izraelskich żołnierzy. Akcja filmu toczy się w 1948 roku, w czasie tzw. Al-Nakby, gdy po ogłoszeniu Deklaracji Niepodległości Izraela około 700 tysięcy Palestyńczyków opuściło ówczesną Palestynę, ze względu na rozpoczętą wojnę, która zakończyła się zwycięstwem Izraelczyków.

„Netflix zdecydował się transmitować film, którego jedynym celem jest stworzenie fałszywej narracji i podżeganie przeciwko izraelskim żołnierzom” – oświadczył ustępujący minister finansów Izraela Avigdor Lieberman.

Zobacz także: Izrael odpowiada za śmierć 111 Palestyńczyków w 2022 roku – twierdzi palestyńska organizacja praw człowieka

Zapowiedział również, że rozważy wycofanie funduszy państwowych dla teatru Al Saraya, w którym wyświetlany był film.

Izraelski minister kultury, Hili Tropper, stwierdził z kolei, że Farha przedstawia „kłamstwa i oszczerstwa”, a pokazanie tego w izraelskim teatrze „jest hańbą”.

Zobacz także: Izraelczycy zbombardowali Strefę Gazy – zastrzelenie Palestyńczyka wzmaga napięcia [+VIDEO/+18]

Przeczytaj: Izrael zniszczył palestyńską szkołę

theguardian.com / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. r2d2
  r2d2 :

  “Żydzi” to dopiero “przekręt” na skalę świata. Trochę światła na temat rzuca dokument zrealizowany przez żyda, Yoava Shamira (więc nie można powiedzieć o nim czarodziejskie “antysemita” bo to żyd, zresztą Palestyńczycy to UWAGA też semici (tak tak, to potomkowie Sema)). Dokument opowiada o kłamstwach, półprawdach, naciąganych faktach oraz (moim zdaniem) systemowym oszustwie. Zachęcam do obejrzenia, ponieważ można się wiele dowiedzieć na temat stosunku żydów do innych nacji świata.
  Tytuł:
  “Zniesławienie, czyli prawda o tzw. “antysemityzmie” – napisy pl
  link do video:
  https://www.youtube.com/watch?v=NlmXRNEDWiY