Niemcy oferują Polsce system obrony powietrznej Patriot

Niemcy zaoferowały Polsce system obrony powietrznej i przeciwrakietowej typu Patriot – podała agencja Reuters w niedzielę. Ma to związek ze zdarzeniem z Przywodowa, gdzie pocisk rozbił się w Polsce, zabijając dwie osoby.

Agencja Reuters przypomina, że niemiecki rząd zapowiedział po incydencie, który początkowo wzbudził obawy, że wojna na Ukrainie może rozlać się za granicę, możliwość pomocy w ochronie polskiego nieba, oferując niemieckie myśliwce Eurofighter. “Zaproponowaliśmy Polsce wsparcie w zabezpieczaniu przestrzeni powietrznej – naszymi Eurofighterami i systemami obrony powietrznej Patriot” – oświadczyła niemiecka minister obrony Christine Lambrecht.

Naziemne systemy obrony powietrznej, takie jak Patriot są budowane w celu przechwytywania nadlatujących pocisków – zwraca uwagę Reuters. Agencja przypomina, że NATO przystąpiło do wzmocnienia obrony powietrznej w Europie Wschodniej od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym. Kilkunastu sojuszników z NATO, na czele z Niemcami, rozpoczęło w październiku inicjatywę wspólnego zakupu systemów obrony powietrznej, w tym systemów Patriot.

“Niemcy miały 36 jednostek Patriot, gdy były państwem frontowym NATO podczas zimnej wojny. Siły niemieckie mają obecnie 12 jednostek Patriot, z których dwie są rozmieszczone na Słowacji” – pisze Reuters.

Jak pisaliśmy, w środę prezydent Andrzej Duda powiedział, że na terytorium Polski, blisko granicy z Ukrainą, spadła najprawdopodobniej rakieta wystrzelona przez ukraiński system obrony powietrznej S-300.

Jak podała stacja CNN, lot rakiety, która spadła na terytorium Polski, był śledzony przez samolot NATO, krążący nad polską strefą powietrzną. Dane ze śledzenia pocisku zostały przekazane Polsce i Sojuszowi. CNN powołuje się na natowskiego urzędnika.

Zobacz także: DPA: Biden mówił przywódcom G20, że w Przewodowie spadła ukraińska rakieta

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że jest mało prawdopodobne, że rakieta została wystrzelona z Rosji. „Nie chcę przesądzać, dopóki całkowicie tego nie zbadamy, ale jest mało prawdopodobne, że została wystrzelona z Rosji, zobaczymy” – powiedział.

Zobacz także: Ukraina oczekuje od Polski dostępu do miejsca wybuchu w Przewodowie i dowodów na upadek ukraińskiej rakiety

reuters.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply