Rosja, przy pomocy dronów samobójców, ostrzelała w nocy cele w Kijowie – poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters. Według urzędników był to największy ataki dronów na miasto od początku wojny.

Jak poinformowała w niedzielę agencja prasowa Reuters, Rosja, przy pomocy dronów samobójców, ostrzelała w nocy cele w Kijowie. Według urzędników był to największy ataki dronów na miasto od początku wojny.

Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że zestrzeliły 52 z 54 wystrzelonych przez Rosję dronów, nazywając to rekordowym atakiem dronami „kamikadze” produkcji irańskiej. Nie było od razu jasne, ile dronów zostało zestrzelonych nad samym Kijowem.

Zobacz też: NYT: za atakami dronów na Kreml stali prawdopodobnie Ukraińcy

Ataki przed świtem miały miejsce w ostatnią niedzielę maja, kiedy stolica obchodzi Dzień Kijowa. W tym dniu zwykle odbywają się jarmarki uliczne, koncerty na żywo i specjalne wystawy muzealne, które zaplanowano również w tym roku, ale na mniejszą skalę.

„Historia Ukrainy od dawna irytuje niepewnych siebie Rosjan” – powiedział Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na swoim kanale Telegram.

Siły Powietrzne poinformowały w Telegramie, że Rosja obrała za cel obiekty wojskowe i obiekty infrastruktury krytycznej w centralnych regionach Ukrainy, w szczególności w regionie Kijowa.

Serhij Popko, szef administracji wojskowej Kijowa, powiedział, że atak przeprowadzono w kilku falach, a alarmy powietrzne trwały ponad pięć godzin. „Dzisiaj wróg postanowił „pogratulować” mieszkańcom Kijowa Dnia Kijowa za pomocą ich śmiercionośnych UAV (bezzałogowych statków powietrznych)” – powiedział Popko na kanale komunikacyjnym Telegram.

Urzędnicy poinformowali, że kilka dzielnic Kijowa, ucierpiało w wyniku nocnych ataków.

Zobacz też: Drony w pobliżu rosyjskiej rafinerii

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply