Ukraińska sekcja amerykańskiego Radia Wolna Europa – Radio Swoboda poinformowała, że w Radzie Najwyższej zarejestrowano wniosek o obwołanie Stepana Bandery „Bohaterem Ukrainy”.

Po projektem uchwały w sprawie obwołania Bandery „Bohaterem Ukrainy” podpisało się 21 deputowanych „z różnych frakcji”. Jak twierdzi portal Radia Swoboda tekst projektu uchwały jeszcze nie pojawił się na stronie internetowej ukraińskiego parlamentu. Projekt trafił już do odpowiedniej komisji parlamentarnej, która ma zaopiniować go przed pracami na forum plenarnym.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W styczniu 2010 roku ogłoszono Banderę „Bohaterem Ukrainy” dekretem ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki. Jednak  już w kwietniu tegoż roku okręgowy sąd administracyjny w Doniecku uznała ten dekret za niezgodny z prawem.

Działania Juszczenki wprowadziły postać Bandery do głównego nurtu dyskusji o polityce historycznej Ukrainy. Już przed 2014 rokiem środowiska nacjonalistyczne organizowały obchody na cześć wodza Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Jednak dopiero po rewolucji Majdanu gloryfikacji tej postaci oraz organizacji OUN i UPA podjęło się państwo ukraińskie. W marcu 2015 roku, w dniu wizyty prezydenta Polski w ukraińskim parlamencie, izba podjęła decyzję o uznaniu UPA za siłę walczącą o niepodległość Ukrainy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Gloryfikowaniem postaci bandery zajmuje się także główna instytucja państwowa zajmująca się na Ukrainie polityką historyczną – Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej.

radiosvoboda.org/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz