Ukraiński IPN: Przed grobem Bandery powinny kłaniać się zagraniczne delegacje

Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej po niedawnej awanturze przy grobie Stepana Bandery w Monachium wystąpił z propozycją sprowadzenia prochów lidera ukraińskich nacjonalistów do Kijowa oraz stworzenia tam „Panteonu Narodowego”

W ubiegłym tygodniu brytyjski dziennikarz Graham Phillips odwiedził grób Stepana Bandery w Monachium, zrobił awanturę ludziom oddającym hołd przywódcy OUN, zerwał z grobu ukraińskie i banderowskie flagi oraz zawiesił na grobie baner z napisem „Tu jest pochowany ukraiński nazista Stepan Bandera”. Wydarzenie miało miejsce w 59. rocznicę śmierci Bandery.

„Ten wypadek nie tylko powinien spotkać się z reakcją na poziomie Ministerstwa Spraw Zagranicznych ale jednocześnie znów powraca niezwykle ważny temat stworzenia Ukraińskiego Panteonu Narodowego” – skomentował Pawło Podobied z Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Jego zdaniem powinien on znajdować się w centrum Kijowa.

„Panteon Narodowy to miejsce, gdzie będą rzeczywiste i symboliczne pochówki najwybitniejszych postaci ukraińskiej historii” – dodał Wołodymyr Wjatrowycz, prezes UIPN.

„Panteon powinien powstać jako nowe miejsce pamięci, które odwiedzałyby nie tylko najważniejsze osoby w państwie, ale także przedstawiciele zagranicznych delegacji odwiedzających Ukrainę, którzy pochylaliby swoje głowy przed tymi, którzy walczyli o niepodległość Ukrainy. Tam można by uroczyście pochować Symona Petlurę, Pawło Skoropadskiego, Stepana Banderę i wielu innych wybitnych Ukraińców, którzy są obecnie pochowani poza granicami Ukrainy” – czytamy z kolei na stronie UIPN memory.gov.ua.

Stepan Bandera był przywódcą Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (odłamu zwanego banderowskim od jego nazwiska), odpowiedzialnej za ludobójstwo ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, dokonane przez jej zbrojne ramię, Ukraińską Powstańczą Armię. W dniu 15 października 1959 roku został zabity w Monachium przez sowieckiego agenta i tam pochowany.

Kresy.pl

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. muniek1982
  muniek1982 :

  Pisiory wraz PO upadleńcami jako pierwsi będą jak pieski giać karki przed pomnika w tym panteonie bandery suchewicza i całej reszty faszystowskich skurwiałych zwyrodnialców a na koniec syna dolarami jako bezzwrotna pomoc dla braci banerowców by ci mogli nadal pluć bezkarnie Polsce i jej obywatelom za ich własne podatki w twarz brawo rządzący tak dalej.

  • MacGregor
   MacGregor :

   @banderapadlina Emocje są zrozumiałe, ale nie ma co się dawać ponosić emocjom – po pierwsze należy pilnie załatwić sprawy legislacyjne w Polsce – ustanowić 11 lipca świętem Kresowian oraz uczciwych Rusinów pomordowanych z rąk bestii z UPA, prawnie zakazać banderyzmu i egzekwować, wydalając z Polski natychmiast i bez zmrużenia oka, zlikwidować finansowanie dla ZUwP itp, odwołac ambasadora Piekło (nomen omen), dla przybywających do Polski Ukraińców obowiązkowe szkolenie ze zbrodni banderyzmu (bo częśc autentycznie nie wie), powstrzymac finansowanie oligarchów i dozbrajanie rezunów, zacząć wreszcie finansować polskie szkolnictwo na wschodzie, a Wiatrowycza ogłosić persona non-grata itd itd
   Co do grobu Bandery … powinien wyleciec w powietrze, a miejsce winno zostać zalane gnojem – ja broń Boze nic nie sugeruję, jestem przeciw, ale może piorun z jasnego nieba uderzyłby w miejsce pochóku tego ścierwa, a potem spadłby goowniany deszcz?
   pozdr

   • jwu
    jwu :

    @MacGregor Odnośnie ambasadora i grobu stepowego fuhrera, 100% racji.Podobnie ze szkoleniem i uczeniem historii (na nowo) stepowych przybyszy.A do tego oprócz szkolenia, kontrolowanie posiadanych szczepień. Wiatrowycz jest personą non grata w Polsce,no chyba ,że się coś w międzyczasie zmieniło ,czego nie wiemy ? Jeżeli chodzi o egzekwowanie przepisów zapisanych w nowelizacji ustawy IPN dotyczącej penalizacji banderyzmu,martwi mnie cisza na ten temat.Dlatego obawiam się ,że wraz z ustępstwami na rzecz Żydów ustąpiliśmy przed banderowcami.Czego nie podano do publicznej wiadomości.W sprawie ZUwP ponownie 100% zgody.