Awantura przy grobie Stepana Bandery w Monachium [+VIDEO]

Brytyjski dziennikarz Graham Phillips odwiedził w poniedziałek grób Stepana Bandery w Monachium, zrobił awanturę ludziom oddającym hołd przywódcy OUN, zerwał z grobu ukraińskie i banderowskie flagi i zawiesił na grobie baner z napisem „Tu jest pochowany ukraiński nazista Stepan Bandera”. Wydarzenie miało miejsce w 59. rocznicę śmierci Bandery.

Nagrania z wydarzeń na monachijskim cmentarzu Phillips zamieścił na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Na jednym z filmów widać, jak Phillips zmierza w stronę grobu Bandery, przy którym stoi kilku mężczyzn, prawdopodobnie Ukraińców, dekorujących grób flagami Ukrainy oraz czerwono-czarnymi flagami banderowskimi. „Dlaczego honorujecie nazistę?” – pytał dziennikarz po angielsku. Gdy mężczyźni odpowiedzieli, że nie znają angielskiego, przeszedł na rosyjski. „To faszysta” – mówił. „Nie, to nie faszysta” – odpowiedział jeden z mężczyzn. „To historyczny fakt” – przekonywał Phillips. „Nie, to rosyjski historyczny fakt” – polemizował jeden z nieznajomych. Gdy mężczyźni dowiedzieli się, że mają do czynienia z Grahamem Phillipsem, odmówili rozmawiania z nim, udekorowali grób i jego okolice flagami i zaczęli odchodzić. „Jak wam nie wstyd? Czy zdajecie sobie sprawę, co robicie? Wiecie, co on [Bandera – red.] robił, to zwierzę?” – krzyczał do nich brytyjski dziennikarz, który towarzyszył im przez chwilę w drodze. „Idźcie sobie, hańba! To faszysta! Milczycie, bo wam wstyd”. Gdy odmówili przedstawienia się i oddalali się od dziennikarza, Philips na odchodne obrzucił ich rosyjskimi obelgami.

Po powrocie pod grób Bandery Phillips powiedział do kamery, że oddawanie kultu faszystom jest w Niemczech zakazane – jego zdaniem do tego doszło przy grobie przywódcy OUN. Później, jak zarejestrował na kolejnym filmie, pozrywał z grobu ukraińskie i banderowskie flagi i zawiesił na nim baner z napisem w języku angielskim „Tu jest pochowany ukraiński nazista Stepan Bandera”.

Jak podają ukraińskie media, dziennikarz gazety Bild Julian Roepcke po obejrzeniu filmów Phillipsa zwrócił się za pośrednictwem Twittera do niemieckiej policji z powiadomieniem o domniemanym przestępstwie – Brytyjczyk miał złamać prawo naruszając spokój zmarłego.

Graham Phillips to brytyjski dziennikarz, były współpracownik m.in. Newsweeka i Politico, a później rosyjskich państwowych kanałów Russia Today i Zwiezda. Zdobył popularność swoimi reportażami o konflikcie na Ukrainie, w których nie ukrywał swojej sympatii do prorosyjskich separatystów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Stepan Bandera był przywódcą Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (odłamu zwanego banderowskim od jego nazwiska), odpowiedzialnej wraz z UPA za ludobójstwo ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. 15. października 1959 roku został zabity w Monachium przez sowieckiego agenta.

CZYTAJ TAKŻE: Sowieckie symbole i polskie napisy – grób Bandery ponownie zdewastowany [+FOTO]

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

8 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. ProPatria
    ProPatria :

    Jest HAŃBĄ dla cywilizowanego świata (a z pewnością dla naszego kraju), że ten odpowiedzialny za makabryczne zbrodnie i bestialskie torturowanie setek tysięcy niewinnych ludzi nazistowski pomiot ma miejsce pochówku, które (jak sami widzimy) jest darzone przez zwyrodnialców upaińskich miejscem kultu.. Co do kretyńskich oskarżeń o tzw. zakłócanie spokoju zmarłego, to akurat w tym przypadku żaden spokój nie powinien mu być dany. Wieczne potępienie i męki temu zwyrodnialcowi !!!

  2. Avatar
    Gaetano :

    Phillips musi być jakimś „nawróconym” WASP-em, i wobec takich ludzi czapki z głów. Pewnym paradoksem jest to, że obecne lewackie Niemcy trzymają ścierwo banderowskie. Grób Hitlera był z takich, czy innych powodów w powojennych Niemczech niemożliwy, ale możliwość oddawania satanistycznego kultu sadystycznemu rezunowi została tam, niejako w przebiegły sposób, zachowana.