Premier Włoch ponownie skrytykował sankcje nałożone na Rosję

Najważniejsi włoscy politycy – premier Giuseppe Conte i wicepremier Matteo Salvini skrytykowali sankcje nałożone przez Unię Europejską na Rosję za aneksję Krymu. – podała we wtorek Polska Agencja Prasowa powołując się na włoskie media.

Zdaniem Contego sankcje tylko szkodzą włoskim firmom a rząd powinien te firmy wspierać i chronić. Włoski premier zapewnił w Senacie, że w trakcie jutrzejszego spotkania unijnych liderów będzie namawiał ich do utrzymywania dobrych relacji z Rosją. W opinii Contego Rosja jest “nieuniknionym graczem, jeśli chodzi o najważniejsze kryzysy międzynarodowe”.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy premier Włoch zapowiada rewizję antyrosyjskich sankcji i otwieranie się na Rosję

Dzień wcześniej antyrosyjskie sankcje skrytykował także wicepremier i szef włoskiego MSW Matteo Salvini. Polityk współrządzącej Ligi nazwał je “społecznym, kulturowym i ekonomicznym absurdem” w wyniku którego obroty między Włochami a Rosją „drastycznie spadły” podczas gdy inne kraje rozwijają handel z Rosją.

Jak pisaliśmy, Salvini wybiera się w środę do Rosji. „To jest zablokowanie rynku” – mówił o konsekwencjach sankcji. „Jadę tam nie dlatego, że – jak piszą niektórzy – płacą mi w rublach, bym to mówił” – podkreślał włoski wicepremier – „Ja to mówię, bo jestem o tym absolutnie przekonany”.

Tydzień po Salvinim do Moskwy wybiera się premier Conte, gdzie z prezydentem Putinem ma rozmawiać m.in. o kwestiach bezpieczeństwa.

Przypomnijmy, że włoski rząd od zaprzysiężenia w czerwcu tego roku nawołuje do zniesienia sankcji nałożonych na Rosję za aneksję Krymu. Według programu rządu zniesienie sankcji przywróci rolę Rosji jako „strategicznego rozmówcy w celu rozwiązania kryzysów regionalnych”. Podczas szczytu G7 Conte wypowiedział się także za powrotem Rosji do tego grona.

CZYTAJ TAKŻE: Włoski rząd kluczem do poprawy relacji UE-Rosja 

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply