Nowy premier Włoch zapowiada rewizję antyrosyjskich sankcji i otwieranie się na Rosję

Giuseppe Conte, nowy premier Włoch w swoim expose zapowiedział m.in. poparcie dla otwierania się na Rosję oraz rewizję unijnych sankcji nałożonych na ten kraj. Jednocześnie podkreślił znaczenie członkostwa w NATO i sojuszu Włoch z USA.

Nowy szef włoskiego rządu, Giuseppe Conte, wygłosił we wtorek swoje przemówienie inauguracyjne przed parlamentem. Na wstępie zaznaczył, że prosi o wotum zaufania nie tylko dla swojego gabinetu, ale również dla „projektu na rzecz zmiany Włoch”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

– Siły polityczne, które tworzą ten rząd były oskarżane o bycie „populistycznymi” i „antysystemowymi”… Jeśli „populizm” oznacza, że klasa rządząca wsłuchuje się w potrzeby narodu… jeśli „antysystemowość” oznacza celować we wprowadzenie nowego systemu, który likwiduje stare przywileje i zaskorupiałe władze, cóż, to te siły polityczne zasługują na oba te epitety – powiedział. Nowy premier zapowiedział, że będzie m.in. walczył z zadłużeniem publicznym, ale nie poprzez politykę „zaciskania pasa”, ale przez powiększenie bogactwa kraju. Chce także „skoczyć z biznesem imigracyjnym, który rozrósł się pod pozorem fałszywej solidarności”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W kontekście polityki zagranicznej, Conte podkreślił znaczenie członkostwa w NATO i sojuszu z USA, a także zapowiedział „otwarcie na Rosję” i rewizję nałożonych na nią sankcji:

– Będziemy wspierać otwieranie się na Rosję … Będziemy nalegać na rewizję systemu sankcji, zaczynając od tych, które tworzą ryzyko upokarzania rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Nowy premier Włoch, stojący na czele koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd mówił także o walce z przywilejami politycznymi. Obiecywał też przywrócenie wiary w organy ochrony porządku publicznego oraz walkę z mafią i korupcją. Conte mówił też o wprowadzeniu dochodu gwarantowanego dla najuboższych. Stwierdził, że bezrobotni i najubożsi obywatele mają do niego prawo i chce płacić im co miesiąc 780 euro.

Jak informowaliśmy wcześniej, w poniedziałek nowy wiceszef rządu Włoch, a zarazem szef MSW i lider prawicowej Ligi wystąpił na wiecu w miasteczku Fiumicino pod Rzymem. Poinformował  na nim swojej rozmowie z premier Węgier:

– Dzisiaj otrzymałem miły telefon od węgierskiego premiera Viktora Orbana; pracujemy, by zmienić reguły Unii Europejskiej.

Nowy włoski wicepremier dodał, że jego rząd ma „wielu wrogów”. Wymienił wśród nich kontrowersyjnego miliardera George’a Sorosa. Nazwał  go też „jednym z największych spekulantów na świecie”.

Przypomnijmy też, że w niedzielę wicepremier Salvini odwiedził ośrodek dla migrantów w Pozzallo na Sycylii. Dwa tygodnie temu doszło tam do ataku migrantów na funkcjonariuszy policji. Salvini wykorzystał tę wizytę by jeszcze raz podkreślić swój zdecydowany sprzeciw dla polityki otwartych granic. Zapowiedział zdecydowane zaostrzenie polityki wobec nielegalnych imigrantów. „Włochy nie mogą być europejskim obozem dla uchodźców” – podkreślił Salvini ogłaszając, że „dobre czasy dla nielegalnych imigrantów się skończyły, szykujcie się by pakować walizki” – powiedział.

Przeczytaj: Nowy włoski minister wzywa nielegalnych imigrantów do pakowania walizek

Reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz