Serwis Odbudowy Ukrainy, dofinansowany przez państwo polskie kwotą 1 762 810 złotych, zatrudnia w charakterze “koordynatora” jawną zwolenniczkę banderyzmu.
Serwis Odbudowy Ukrainy (Fundacja Warsaw Enterprise Institute Centrum Studiów Strategicznych) to projekt wsparcia procesu modernizacji i odbudowy Ukrainy w oparciu o rozwój gospodarczy poprzez zaangażowanie w proces odbudowy polskich firm i wspieranie polsko-ukraińskiej współpracy gospodarczej. Został od dofinansowany kwotą 1 762 810 złotych.
Koordynator Punktu Kontaktowego we Lwowie jest Pani Olena Humeniuk, która w swoich mediach społecznościowych zamieszcza między innymi nagrania z obchodów urodzin Stepana Bandery.
Na jej stronie można znaleźć relację z nadania imienia Iryny Farion jednej z lwowskich ulic, znanej ze swoich radykalnie probanderowskich poglądów i licznych kontrowersyjnych wypowiedzi, w tym o charakterze antypolskim.
Olena Humeniuk zamieściła również wpis, w którym narzeka na obecność symboliki żydowskiej w przestrzeni ukraińskiego państwa. “Obce symbole w centrum stolicy i na centralnych placach miast są demonstracją tego, kto w domu jest szefem” – nie jest jasne do czego dokładnie się odnosiła, warto jednak przypomnieć, że w ostatnim czasie ukraińska policja wszczęła postępowanie karne w sprawie uszkodzenia menory we Lwowie w środę 1 stycznia.
Wieczorem 1 stycznia w centrum Lwowa odbył się pochód z pochodniami z okazji 116. rocznicy urodzin przywódcy OUN Stepana Bandery. Uczestnicy skandowali: “Bandera, Szuchewycz – Bohaterowie Ukrainy!”.
W obchodach wzięło udział kilkaset mieszkańców Lwowa. Uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty pod pomnikiem Stepana Bandery.
Również w Stanisławowie (dziś Iwano-Frankiwsku) około 100 osób zebrało się na Placu Europejskim, aby uczcić pamięć ideologa i przywódcy ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego.
Wieczór rozpoczął się od wykonania hymnów Ukrainy i Sił Zbrojnych Ukrainy. Następnie duchowni odprawili nabożeństwo żałobne za Stepana Banderę i wszystkich poległych żołnierzy wojny rosyjsko-ukraińskiej. Przedstawiciele władz złożyli kwiaty pod pomnikiem.
Natalia Korostił, uczestniczka wydarzenia, dyrektor Wyższej Szkoły Zawodowej nr 3, powiedziała w rozmowie z mediami, że wraz z kolegami i studentami co roku przyjeżdża świętować urodziny Bandery.
“Zawsze o nim pamiętamy i przyjeżdżamy tu od wielu, wielu lat. To daje impuls, wyzwolenie, inspirację, pamięć. Ci, którzy nie znają swojej przeszłości, nie będą mieli przyszłości, bo musimy pamiętać o tych, którzy kiedyś zginęli i o tych, którzy teraz bronią Ukrainy. Wtedy będziemy mieli wartość tego państwa” – mówiła.
Kresy.pl
Ukraińcy mają prawo robić u siebie co chcą. Ale muszą być świadomi tego że my mamy prawo i obowiązek wyciągać z tego wnioski i przekładać to na czyny. Nie wiem czy to dobrze zadzierać z “wrotami do Europy”, i to w takim ważnym dla nich momencie. Niestety mam wrażenie że robią to świadomie wyciągając wnioski z naszego surrealistycznego zachowania względem Ukrainy, i Ukraińców w naszym kraju…