Rada Ministrów Ukrainy będzie w najbliższym czasie gotowa do złożenia w parlamencie projektu ustawy o ratyfikacji kontrowersyjnej Konwencji Stambulskiej.

Jak podał “Jewrointehracijnyj Portał”, o stanie przygotowań do ratyfikacji Konwencji Stambulskiej na Ukrainie poinformowała w czwartek podczas Ukraińskiego Kongresu Kobiet wicepremier ds. europejskiej i euroatlantyckiej integracji Olga Stefaniszyna.

“W najbliższej przyszłości rząd będzie gotowy do przedstawienia w parlamencie projektu ustawy o ratyfikacji Konwencji Stambulskiej” – powiedziała Stefaniszyna. “Obecnie koncentrujemy się na jak najlepszym wdrożeniu tego ustawodawstwa, trzeba pokazać na przykładach z życia na Ukrainie, że takie ustawodawstwo działa skutecznie” – dodawała ukraińska wicepremier.

Zdaniem Stefaniszyny dzięki temu, że parlament poprzedniej kadencji uchwalił już ustawy, które faktycznie wdrażają główne postanowienia Konwencji Stambulskiej, Ukraina zbliżyła się do ratyfikowania Konwencji.

Według wicepremier ukraiński rząd “stał się liderem” w dążeniu do równości kobiet i mężczyzn na Ukrainie. Kwestię zwalczania przemocy domowej nazwała jednym ze swoich priorytetów.

Ukraina jest jednym z pierwszych państw, które podpisały Konwencję Stambulską w 2011 roku, ale do tej pory jej nie ratyfikowała.

Jak podawał portal Polonia Christiana, Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zwana potocznie Konwencją Stambulską lub konwencją przemocową, pod płaszczykiem zwalczania przemocy wobec kobiet, promuje ideologię gender. Konwencja wprowadza rozgraniczenie pomiędzy płcią biologiczną (sex) a płcią społeczno-kulturową (gender) jako pierwszy dokument tej rangi. Na Konwencję Stambulską powoływał się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar broniąc „Tęczowych Piątków” w szkołach. Polska ratyfikowała konwencję w 2015 roku. Obecnie w naszym kraju trwają przygotowania do wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej. W lutym tego roku dokument ten odrzucił parlament Słowacji.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply