1 lipca wygasła w Turcji Konwencja Stambulska – poinformowała agencja Anadolu. Ogłaszając nowy plan działania, prezydent Turcji w czwartek obiecał kontynuować walkę z przemocą wobec kobiet.

Jak poinformowała agencja prasowa Anadolu 1 lipca wygasła w Turcji Konwencja Stambulska. Ogłaszając nowy plan działania, prezydent Turcji w czwartek obiecał kontynuować walkę z przemocą wobec kobiet.

„Dzięki naszemu nowemu planowi działania czynimy walkę przeciwko przemocy jeszcze silniejszą” – powiedział Recep Tayyip Erdogan na czwartym spotkaniu promocyjnym Narodowego Planu Działania na temat zwalczania przemocy wobec kobiet.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

7549.32 PLN    (34.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wyjaśnił, że pierwszym celem nowego planu jest przegląd tureckiego ustawodawstwa dotyczącego zwalczania przemocy i jego skuteczne wdrażanie. Erdogan powiedział również, że Turcja zacznie uczyć zarządzania gniewem prawdopodobnych sprawców przemocy.

„Nasza walka z przemocą wobec kobiet nie rozpocznie się wraz z Konwencją Stambulską, ani nie zakończy się wraz z wycofaniem się z niej” – dodał Erdogan, odnosząc się do traktatu europejskiego, który Turcja opuściła 1 lipca, powołując się na niezgodność z lokalnymi wartościami.

Zgodnie z dekretem podpisanym przez Erdogana data wygaśnięcia konwencji stambulskiej z 2011 roku, która została unieważniona w Turcji na początku tego roku, wypadła 1 lipca. Turcja wycofała się z konwencji 19 marca, argumentując, że pakt jest sprzeczny z lokalnymi tradycjami i że tureckie prawo zapewnia już wystarczającą ochronę kobietom.

Zobacz też: UE naciska na Ukrainę ws. konwencji stambulskiej

Erdogan powiedział również, że plan działania został przygotowany przy udziale instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, uniwersytetów, przedstawicieli mediów oraz przedstawicieli organizacji międzynarodowych. Mówiąc, że Turcja wzmocniła podstawę prawną do walki z przemocą wobec kobiet różnymi zmianami konstytucyjnymi, Erdogan wyjaśnił: „Uchwalenie ustawy nr 6284 o ochronie rodziny i zapobieganiu przemocy wobec kobiet jest najważniejszym punktem zwrotnym w tym kierunku.”

„Dzięki temu prawu”, powiedział Erdogan, „Turcja stała się jednym z krajów o najbardziej wszechstronnym i skutecznym ustawodawstwie na świecie w zakresie zwalczania przemocy wobec kobiet”. Plan działania trwa do 2025 roku, powiedział Erdogan.

„Głównym celem planu działania jest podniesienie świadomości na temat zmiany spojrzenia społeczeństwa na przemoc wobec kobiet oraz zwiększanie ich wrażliwości” – dodał. „Walka z przemocą wobec kobiet może odnieść sukces tylko przy udziale i szczerym wkładzie całego społeczeństwa”.

Zobacz też: Biden skrytykował Turcję za wyjście z Konwencji Stambulskiej

Kresy.pl/Anadolu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz