Zdaniem prezydenta USA wycofanie się Turcji z Konwencji Stambulskiej jest „nieuzasadnione” i „głęboko rozczarowujące”.

Jak podawaliśmy, w sobotę prezydent Turcji wydał dekret unieważniający akt ratyfikacji kontrowersyjnej Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, szerzej znanej jako Konwencja Stambulska. W niedzielę krok ten skrytykował prezydent USA Joe Biden.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W wydanym oświadczeniu czytamy, że Joe Biden uważa „nagłe” i „nieuzasadnione” wycofanie się Turcji z Konwencji Stambulskiej za „głęboko rozczarowujące”. Jego zdaniem jest to „przygnębiający krok wstecz” dla ruchu na rzecz obrony praw kobiet.

„Kraje powinny pracować nad wzmocnieniem i odnowieniem swoich zobowiązań do położenia kresu przemocy wobec kobiet, nie odrzucając międzynarodowych traktatów, których celem jest ochrona kobiet i pociąganie sprawców do odpowiedzialności” – oświadczył amerykański prezydent.

Prezydent USA wskazał na świecie obserwuje się wzrost liczby przypadków przemocy domowej. Turcji Biden wytknął rosnącą liczbę zabójstw kobiet. Wspomniał też o ostatnim głośnym ataku w Atlancie w stanie Georgia, gdzie sprawca zabił 8 osób, w tym 6 kobiet pochodzenia azjatyckiego.

Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, zwana potocznie Konwencją Stambulską lub konwencją przemocową, pod płaszczykiem zwalczania przemocy wobec kobiet, promuje ideologię gender. Konwencja wprowadza rozgraniczenie pomiędzy płcią biologiczną (sex) a płcią społeczno-kulturową (gender) jako pierwszy dokument tej rangi.

Przypomnijmy, że w lipcu ubiegłego roku Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Również w lipcu premier Mateusz Morawiecki poinformował o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją.

W grudniu do Sejmu trafił projekt ustawy w sprawie wypowiedzenia tzw. konwencji stambulskiej, pod którym złożono 150 tys. podpisów.

Kresy.pl / whitehouse.gov

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz