Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

Minister Obrony Narodowej poinformował w piątek, że Polska nie może przekazać Ukrainie więcej myśliwców MiG-29. (more…)

Dymisja dowódcy ukraińskich sił powietrznych wyraźnie nastąpiła w kontekście utraty przez Ukrainę, w niejasnych obecnie okolicznościach, pierwszego myśliwca F-16.

W piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał dowódcę sił powietrznych Ukrainy, gen. Mykołę Ołeszczuka. Nie podał przy tym konkretnych powodów takiej decyzji.

Ukraina od 1 stycznia 2025 roku zamierza zablokować rurociąg „Przyjaźń”, który zaopatruje w ropę naftową Węgry, Czechy i Słowację. Victor Orban argumentuje, że Ukraina łamie warunki umów zawartych z UE.

Unia Europejska zobowiązała się do zaprzestania zakupów rosyjskiej ropy drogą morską od 5 grudnia 2022 roku, ale przez rurociąg „Przyjaźń” o przepustowości 2 milionów baryłek dziennie dalej płynie ropa, której głównymi odbiorcami są Węgry, Czechy i Słowacja. Dla węgierskiej firmy Mol ropa z Rosji stanowi 2/3 surowców.

Jak podał doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolaka, od początku przyszłego roku rurociąg przestanie działać. Budapeszt argumentuje, że działania Kijowa są sprzeczne z umowami zawartymi przez Ukrainę z UE i będą miały wpływ na przebieg proces akcesyjnego tego kraju do Wspólnoty. W zeszłym roku Wołodymir Zełenski groził wysadzeniem rurociągu „Przyjaźń”, co miałoby stanowić zemstę za prorosyjską politykę Budapesztu.

Zdaniem szefa MSZ Radosława Sikorskiego Polska może „zajmować się przeszłością” bez możliwości jej zmiany, albo budować przyszłość wspólnie z Ukraińcami. „Ja wolę to drugie podeście” - zaznaczył.

Jak pisaliśmy, minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba został zapytany w środę na wydarzeniu Campus Polska o to, kiedy Polska będzie mogła przeprowadzić ekshumacje ofiar mordów na Wołyniu. Odpowiadając, relatywizował kwestię ekshumacji i pochówku ofiar rzezi wołyńskiej, zasłaniając się Operacją „Wisła”. Następnie powiedział, że grzebanie w historii osłabi relacje polsko-ukraińskie.

Telegram

Twórca Vkontakte i Telegramu usłyszał przed francuskim sądem sześć zarzutów związanych z przestępczymi praktykami dokonywanymi za pomocą jednego z tych serwisów.

W środę sąd zadecydował o zwolnieniu Pawła Durowa za kaucją w wysokości 5 milionów euro. Ma on zakaz opuszczania Francji i musi meldować się na posterunku policji dwa razy w tygodniu, zrelacjonował potal Politico. Zarzuty obejmują współudział w zarządzaniu platformą internetową „w celu umożliwiania nielegalnej transakcji zorganizowanej grupie” i odmowę współpracy z organami ścigania, paryska prokuratura w poinformowała w środowym komunikacie prasowym.

Durow został również oskarżony o „współudział w przestępstwach udostępniania bez uzasadnionego powodu programu lub danych przeznaczonych do zorganizowanej dystrybucji obrazów nieletnich prezentujących pornografię dziecięcą, handku narkotykami”. Sędzia zbada teraz zarzuty, które mogą zostać wycofane na późniejszym etapie.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%